Zespół polidypsji i poliurii u psów i kotów – cz. II. Przyczyny i algorytm postępowania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół polidypsji i poliurii u psów i kotów – cz. II. Przyczyny i algorytm postępowania

Moczówka prosta ośrodkowa (CDI)

Moczówka prosta ośrodkowa (CDI) u psów i kotów może występować w postaci całkowitej lub częściowej. Wielomocz i wtórna do niego polidypsja wynikają z niewystarczającej aktywności ADH lub całkowitego braku produkcji tego hormonu na skutek: urazów głowy, zabiegów neurochirurgicznych i nowotworów. Pierwotne nowotwory przysadki mózgowej mogą zaburzać produkcję ADH na skutek rozrostu i ucisku na płat gruczołu (gruczolak przedniego płata przysadki) lub poprzez ucisk jąder podwzgórza, doprowadzających do ich zwyrodnienia. Nowotwory, które nie wywodzą się z przysadki: oponiaki, chłoniaki, przerzuty z gruczołu mlekowego i trzustki, czerniak, również mogą wywoływać moczówkę prostą ośrodkową. Spotykana jest również idiopatyczna moczówka prosta ośrodkowa – w jej przypadku nie stwierdza się zmian sekcyjnych w obrębie przysadki i podwzgórza (3, 4).

Tab. 1. Rzadkie przyczyny PU/PD

Moczówka prosta nerkowa

Moczówka prosta nerkowa (NDI) u psów i kotów występuje rzadko. Poliuria rozwija się w następstwie nieodpowiedniej reakcji nefronu na ADH. Aktywność ADH w surowicy chorych zwierząt jest prawidłowa lub zwiększona, a mimo to nerki nie są zdolne do prawidłowego zagęszczania moczu. Wyróżniamy pierwotną (wrodzoną) i wtórną nerkową moczówkę prostą. Wrodzoną opisano u psów rasy siberian husky, natomiast u podłoża wtórnej NDI leży wiele schorzeń endokrynologicznych oraz metabolicznych, w wyniku których osłabiona zostaje reakcja kanalików nerkowych na ADH (3, 4).

Hiperkalcemia

Hiperkalcemia występuje w przebiegu nadczynności przytarczyc, chorobie Addisona, zatruciu witaminą D, niewydolności nerek i nowotworzeniu – chłoniak, szpiczak mnogi, rak płaskonabłonkowy (tab. 2). Wzrost stężenia zjonizowanego wapnia w surowicy obniża zdolność kanalików dalszych do odpowiedzi na ADH (nerkowa moczówka prosta). Dodatkowo długotrwała hiperkalcemia uszkadza nefrony, co przyczynia się do obniżenia stopnia wchłaniania wody i elektrolitów, dlatego nawet...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.