Zapalenie trzustki u kotów

Zapalenie trzustki u kotów

Rokowanie u pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki

Śmiertelność u kotów wynosi 9-41% (14-17). Rokowanie u pacjentów z łagodnym do średniego stopnia nasilenia ostrym zapaleniem trzustki jest z reguły dobre, pod warunkiem właściwej i szybkiej terapii. Natomiast rokowanie u kotów z ciężkim ostrym zapaleniem trzustki, zwłaszcza kiedy obecne są komplikacje i choroby współistniejące, jest niepomyślne. Niskie stężenie wapnia zjonizowanego w surowicy jest czynnikiem rokowniczym złym (14).

Postępowanie przy przewlekłym zapaleniu trzustki

Mimo że przewlekłe zapalenie trzustki u kotów występuje częściej niż u psów, to nadal niewiele jest danych literaturowych dotyczących postępowania w takich przypadkach. Ze względu na silne powiązanie z innymi chorobami układowymi postępowanie lecznicze skupia się głównie na leczeniu chorób współistniejących. Leczenie jest z reguły objawowe. Pacjenci z zaostrzeniem przewlekłego zapalenia powinni być leczeni tak samo, jak opisano to w przypadku stanu ostrego. Dieta niskotłuszczowa wpływa na obniżenie poposiłkowej bolesności. Natomiast nie ma badań naukowych świadczących o szkodliwości tłuszczu w diecie kotów z przewlekłym zapaleniem trzustki.

Wśród specjalistów pracujących nad stworzeniem wytycznych dotyczących postępowania w zapaleniu trzustki u kotów (18) nie było jednoznacznego stanowiska dotyczącego ilości tłuszczu w diecie kotów z przewlekłym procesem zapalnym trzustki. Część ekspertów twierdzi, że unikanie diety wyskotłuszczowej w tym wypadku (np. dieta nerkowa, dieta niskowęglowodanowa) może być jednak pomocne w postępowaniu ogólnym.

Terapię przeciwbólową należy dostosować indywidualnie do każdego pacjenta w oparciu o jego stan kliniczny. Zaleca się regularne monitorowanie stężenia witaminy B12 w surowicy. U części pacjentów długotrwające przewlekłe zapalenie trzustki może prowadzić do niewydolności zewnątrz- lub wewnątrzwydzielniczej narządu.

W przypadku wymiotów lub kiedy utracie apetytu towarzyszą nudności, ws...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy