Suplementacja kobalaminy u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Suplementacja kobalaminy u psów i kotów

Kobalamina (witamina B12) jest rozpuszczalną w wodzie, egzogenną witaminą. Po wchłonięciu w przewodzie pokarmowym jest transportowana do wszystkich komórek organizmu. Pełni w organizmie szereg bardzo istotnych funkcji: jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu erytropoezy w szpiku kostnym, bierze udział w syntezie DNA i RNA w erytroblastach, uczestniczy w przemianach metabolicznych tłuszczów i węglowodanów oraz ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (11, 13).

Psy oraz koty nie mają możliwości syntetyzowania kobalaminy w organizmie, dlatego musi być ona dostarczana wraz z pokarmem. Znajomość metabolizmu oraz wchłaniania kobalaminy jest istotna dla lekarza weterynarii, gdyż pomaga w ustaleniu przyczyn jej niedoborów, a przez to znacząco wpływa na ustalenie prawidłowego postępowania terapeutycznego.

Witamina B12 w pokarmach pochodzenia zwierzęcego jest związana z białkiem. Transport kobalaminy oraz proces jej wchłaniania w przewodzie pokarmowym są złożone i wymagają udziału kilku białek nośnikowych oraz czynnika IF (10).

W początkowym etapie procesu przemiany kobalaminy dochodzi do jej uwolnienia w żołądku pod wpływem działania pepsyny i kwasu solnego. Pepsyna w organizmach zwierzęcych jest produkowana w formie nieaktywnej, do jej aktywacji dochodzi w wyniku działania soku żołądkowego, dlatego tak istotne znaczenie w procesie uwalniania witaminy B12 ma odpowiednie pH żołądka. Następnie kobalamina w żołądku łączy się z glikoproteiną o nazwie haptokoryna (białko R). Połączenie to chroni ją przed niekorzystnym działaniem bakterii w proksymalnym odcinku przewodu pokarmowego. Po dotarciu do dwunastnicy kompleks kobalamina – haptokoryna ulega rozkładowi pod wpływem działania proteaz wydzielanych przez trzustkę.

W kolejnym etapie uwolniona w ten sposób kobalamina uległa połączeniu z czynnikiem IF. Czynnik IF u psów jest produkowany przez trzustkę oraz w niewielkiej ilości w błonie śluzowej żołądka, natomiast u kotów jest produkowany w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.