Przegląd wybranych schorzeń gastroenterologicznych – objawy, predyspozycje, postępowanie diagnostyczne, leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przegląd wybranych schorzeń gastroenterologicznych – objawy, predyspozycje, postępowanie diagnostyczne, leczenie

Choroby przewodu pokarmowego są często zgłaszane jako problem podczas przyjmowania pacjentów w gabinetach weterynaryjnych, jednak rozpoznanie przyczyny i odpowiednie leczenie nie są oczywiste z powodu występowania różnych jednostek chorobowych, dających niespecyficzne objawy, takich jak: wymioty, bolesność okolicy brzuszne, refluks czy brak apetytu. Choroby przewodu pokarmowego skutkują upośledzeniem pasażu i trawienia pokarmu przez żołądek i jelita oraz wchłaniania substancji odżywczych.

Układ pokarmowy składa się z dwóch części. Na pierwszą i zasadniczą część, czyli przewód pokarmowy, składają się: jama ustna, przełyk, żołądek i jelito cienkie oraz grube. Odpowiada ona za mechaniczne rozdrabnianie pokarmu, transport i trawienie. Drugą, nie mniej ważną, stanowią gruczoły i narządy dodatkowe, które są niezbędne w procesie trawienia – wątroba (łac. hepar), trzustka (łac. pancreas) i gruczoły ślinowe.

Jama ustna i gardło (łac. cavum oris i pharynx)

Jama ustna leży najbardziej doczaszkowo i jest pierwszą częścią układu pokarmowego. Jest to miejsce przyjmowania pokarmu i mechanicznego rozdrabniania przez zęby. Dzięki aktywności gruczołów ślinowych i mechanicznej pracy języka kawałki pokarmu mieszają się ze śliną, co ułatwia przesunięcie masy pokarmowej do gardła i przełyku.

Wśród różnic pomiędzy psem i kotem w budowie jamy ustnej można wymienić liczbę żagielków podniebiennych. U kota wyróżnia się 7-9, a u psa: 6-10. Dodatkowo u kota występują zrogowaciałe brodawki podniebienne na podniebieniu twardym, których nie znajdziemy u psa.

Istotnym elementem jamy ustnej są zęby. Chociaż zarówno psy, jak i koty są mięsożercami, to w ich uzębieniu istnieją różnice. Oba gatunki posiadają uzębienie difiodontyczne, tzn. w wieku młodzieńczym posiadają zęby mleczne, które następnie są zastępowane przez stałe (1).

Tab. 1. Wzory zębowe psów i kotów (2)

Przełyk (łac. esophagus)

Przełyk łączy gardło z żołądkiem i składa się z trzech części – szyjnej (łac. pars...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.