Postępowanie terapeutyczne i dietetyczne w wybranych chorobach przewodu pokarmowego u psów – cz. II Choroby jelit - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie terapeutyczne i dietetyczne w wybranych chorobach przewodu pokarmowego u psów – cz. II Choroby jelit

Choroby jelit należą do najczęstszych zaburzeń układu pokarmowego, z którymi walczy u swoich pacjentów lekarz weterynarii w codziennej praktyce. Wielokrotnie leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatu, tym bardziej, że często przyczyna choroby jest nieznana. W postępowaniu lekarsko-weterynaryjnym chorób układu pokarmowego ważne jest łączenie terapii farmakologicznej z dietą, która wielokrotnie przyczynia się do zmniejszenia objawów bądź ich całkowitego ustąpienia. W artykule omówiono postępowanie terapeutyczne i dietetyczne w wybranych jednostkach chorobowych jelit u psów.

Nieswoiste zapalenia jelit u psów (NZJ, ang. Inflammatory Bowel Disease, IBD)

Nieswoiste zapalenia jelit stanowią grupę chorób, często o nieznanej etiologii, które charakteryzują się powstawaniem zmian zapalnych w błonie śluzowej jelit. Podejrzewa się, że przyczyną NZJ mogą być czynniki: środowiskowe, bakteryjne, pasożytnicze; alergeny i uboczne działanie niektórych leków. Objawami klinicznymi nieswoistych zapaleń jelit są np.: biegunka, wymioty, spadek masy ciała. W cięższych przypadkach choroba ta może przechodzić w enteropatię z utratą białka. Wśród nieswoistych zapaleń jelit u psów wyróżniamy: limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jelit (LPE) i eozynofilowe zapalenie jelit (EGE) (1, 9, 14).

Limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jelit (LPE)

Limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jelit najczęściej występuje u psów, natomiast u kotów jest znacznie rzadziej spotykane. Wśród objawów klinicznych najbardziej niepokojące dla właścicieli zwierząt są: długotrwała biegunka oraz spadek masy ciała. Jeżeli proces zapalny obejmuje dwunastnicę, wówczas do objawów klinicznych dołączają się wymioty. Wygląd kału głównie uzależniony jest od umiejscowienia zmian zapalnych w jelitach. W przypadku gdy proces chorobowy obejmuje jelita cienkie, wówczas oddawany kał jest nieuformowany, konsystencji rzadkiej, czasem nawet o dość dużej objętości.

Może być również smolisty. Kał oddawany jest 2-3 raz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.