Postępowanie długoterminowe u kotów z chorobą dolnych dróg moczowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie długoterminowe u kotów z chorobą dolnych dróg moczowych

Bez względu na przyczynę zaburzeń mikcji u pacjentów z FLUTD (chorobą dolnych dróg moczowych) symptomy chorobowe mogą być takie same, jednak przebiegać z różną intensywnością. Zalicza się do nich m.in.: częstomocz, utrudnione i bolesne oddawanie moczu oraz krwiomocz. Objawy mogą pojawiać się z różnym nasileniem, czasem jako sporadyczne oddawanie moczu w nietypowych miejscach, po objawy zagrażające życiu kota, występujące przy niedrożności cewki moczowej (1, 7, 10).

Istnieją różnice w procentowym udziale poszczególnych jednostek chorobowych pomiędzy badaniami, jednak wszystkie potwierdzają, że najczęstszą przyczyną FLUTD jest idiopatyczne/śródmiąższowe zapalenie pęcherza (FIC) (55-63%). Kamica moczowa jest opisywana u 15-22% pacjentów. Najrzadziej u kotów diagnozuje się zakażenia dróg moczowych (od 1 do 8%). Nowotwory pęcherza moczowego występują sporadycznie, zwykle u kotów starszych.

FLUTD może przebiegać z niedrożnością cewki lub bez niedrożności. U ponad 67% kotów z niedrożnością cewki moczowej występuje krystaluria bez kamicy moczowej, co sugeruje, że niedrożność była spowodowana czopem śluzowo-białkowym lub skurczem cewki moczowej (7, 11, 18, 23, 24, 26).

W badaniach prowadzonych przez Defauw i współpracowników stwierdzono również, że wiek, w którym pojawiają się objawy, ma znaczenie. Młode koty chorują głównie na FIC, z wiekiem wzrasta częstotliwość występowania infekcji układu moczowego, kamicy oraz nowotworów (7).

Ponieważ FLUTD obejmuje wiele chorób wykazujących podobne objawy kliniczne, konieczne jest zindywidualizowane, dokładne podejście diagnostyczne w celu ustalenia rozpoznania i optymalizacji leczenia. Szczegółowy wywiad, badanie kliniczne, badania obrazowe i laboratoryjne pozwalają na ustalenie choroby podstawowej, powodującej dysurię pojedynczą (1, 2, 9, 14).

Na podstawie badania ultrasonograficznego oraz badania moczu można rozpoznać infekcję układu moczowego oraz kamicę pojedynczą. Badanie ultrasonograficzne pozwala uwidocznić...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.