Perspektywy zastosowania inkretomimetyków w leczeniu cukrzycy kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Perspektywy zastosowania inkretomimetyków w leczeniu cukrzycy kotów

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną związaną z zaburzeniem metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek będących wynikiem względnego lub całkowitego braku wydzielania insuliny, co przedkłada się na niedostateczne zużycie glukozy i prowadzi do hiperglikemii (1, 2). Insulina jest produkowana przez komórki β wysp trzustki. Gruczoł ten zachowuje odrębność autonomiczną w stosunku do osi podwzgórzowo-przysadkowej, tzn. jego czynność egzogenna nie jest uzależniona od uwalnianych z tych struktur mózgowia liberyn, statyn oraz hormonów tropowych (2).

Czynnikiem warunkującym uwalnianie insuliny jest podwyższony poziom glukozy we krwi, co obserwuje się szczególnie po spożyciu pokarmów, zwłaszcza składających się z węglowodanów prostych i złożonych oraz tłuszczów. Zwiększoną sekrecję tego hormonu obserwuje się również w sytuacjach stresowych, powodujących zwiększenie poziomu kortyzolu – hormonu produkowanego przez komórki kory nadnerczy, który nasila proces wątrobowej glukoneogenezy z aminokwasów glukogennych (3). Istotnym czynnikiem w regulacji uwalniania insuliny w odpowiedzi na spożyty pokarm są hormony żołądkowo-jelitowe określane jako inkretyny (4). Jest to interesująca grupa związków, ponieważ ich analogi mogą mieć potencjalne zastosowanie jako leki hipoglikemizujące w leczeniu cukrzycy u kotów.

Cukrzyca u kotów (dane statystyczne, patogeneza)

Obecna klasyfikacja cukrzycy w medycynie weterynaryjnej opiera się na danych z medycyny ludzkiej i jest ściśle skorelowana z patomechanizmem niewydolności komórek β trzustki. Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization – WHO) wyróżnia się typ I i II cukrzycy, cukrzycę ciążową (rzadko spotykaną u kotów) oraz inne specyficzne typy, wynikające między innymi z farmakoterapii glikokortykosteroidami/tiazydami, stanu po pankreotomii czy endokrynopatii – zwłaszcza zespołu Cushinga, akromegalii i nadczynności tarczycy (5).

Typ I, określany wcześniej insulinozależnym, jest związany z niedoborem ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.