Ostre uszkodzenie nerek – patogeneza i możliwości wczesnej diagnostyki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ostre uszkodzenie nerek – patogeneza i możliwości wczesnej diagnostyki

Ostre uszkodzenie nerek (ang. acute kidney injury, AKI)

Stanowi ono zespół zaburzeń związanych z nagłym uszkodzeniem miąższu tego narządu i upośledzeniem jego czynności. Proces ten najczęściej spowodowany jest gwałtownym niedokrwieniem, zatruciem lub czynnikami zakaźnymi (2). Do niedawna, w celu opisania tych zaburzeń, używano określenia ostra niewydolność nerek – ARF (ang. acute renal failure), ale obecnie, ze względu na pojawianie się w przebiegu tego zaburzenia uszkodzeń miąższu nerek, wprowadzono bardziej pojemne pojęcie – ostre uszkodzenie nerek. W praktyce klinicznej często (choć nieprawidłowo) pojęcia AKI i ARF są stosowane wymiennie.

Czynniki ryzyka AKI

W patogenezie AKI najbardziej istotne jest ostre niedokrwienie, ponieważ nerki, a zwłaszcza kora i zewnętrzna część rdzenia, otrzymują około 20% pojemności minutowej serca, czyli w stosunku do swojej masy najwięcej ze wszystkich narządów (2). Hipowolemia nie tylko zmniejsza perfuzję nerkową, ale także zmniejsza objętość dystrybucji leków nefrotoksycznych, co powoduje zmniejszenie przepływu kanalikowego i zwiększenie reabsorpcji kanalikowej tych leków (2). Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia AKI należą również:

odwodnienie – badania przeprowadzone u ludzi wskazują, że zmniejszenie objętości krążącego płynu zwiększa ryzyko pojawienia się AKI nawet 10-krotnie (2),istniejąca wcześniej choroba nerek,zaawansowany wiek – ze względu na zmianę farmakokinetyki leków potencjalnie nefrotoksycznych (inhibitory ACE, diuretyki, NPLZ) i zmniejszenie zdolności do kompensacji wpływu czynników przednerkowych na filtrację i upośledzenie lokalnej produkcji prostaglandyn, które pomagają utrzymać przepływ krwi przez nerki (2),zaburzenia równowagi elektrolitowej,podawanie leków nefrotoksycznych,zmniejszenie rzutu serca,znieczulenie,wstrząs,choroby zakaźne,choroby o podłożu immunologicznym (2).

Hipoperfuzja nerkowa może być spowodowana również: zmniejszeniem ciśnienia onkotycznego osocza, zwiększeniem ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.