Obrzęk płuc – etiologia, patomechanizm, diagnostyka i terapia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Obrzęk płuc – etiologia, patomechanizm, diagnostyka i terapia

Obrzęk płuc definiowany jest jako patologiczna akumulacja płynów w przestrzeni pozanaczyniowej na obszarze płuc i rozwija się, gdy ich gromadzenie przekracza możliwości drenażu przez układ naczyń chłonnych (1). Z punktu widzenia patofizjologicznego za powstawanie obrzęku płuc odpowiedzialnych jest kilka mechanizmów (niekiedy występujących wspólnie), takich jak: zmniejszone ciśnienie onkotyczne osocza, przeciążenie łożyska naczyniowego płynami, zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych i/lub niedrożność naczyń chłonnych (2) (tab. 1). Wskutek obecności płynów początkowo w tkance śródmiąższowej płuc, a następnie w pęcherzykach (w końcowej fazie nawet na obszarze drzewa oskrzelowego) dochodzi do upośledzenia wymiany gazowej i zwiększenia oporów w układzie oddechowym, co w konsekwencji prowadzi do sytuacji zagrożenia życia. Dopiero dotarcie do przyczyny i identyfikacja mechanizmu patofizjologicznego leżącego u podłoża obserwowanych u pacjenta objawów gwarantują sukces terapeutyczny.

Tab. 1. Możliwe przyczyny obrzęku płuc (z komentarzem)

Patofizjologia

Obecnie w medycynie funkcjonuje podział na kardiogenny (CPE – ang. cardiogenic pulmonary edema) i niekardiogenny (NCPE – ang. non-cardiogenic pulmonary edema) obrzęk płuc.

Częstym problemem w praktyce klinicznej jest obrzęk kardiogenny wynikający ze zwiększonego ciśnienia hydrostatycznego na obszarze lewego przedsionka, żył i kapilar płucnych, związanego z lewokomorową niewydolnością serca (3). Taki stan wynika najczęściej z chorób nabytych, takich jak choroba zwyrodnieniowa zastawek przedsionkowo-komorowych (DVD – ang. degenerative valve disease) lub kardiomiopatii rozstrzeniowej (DCM – ang. dilated cardiomyopathy), ale może też być efektem wrodzonych wad przeciekowych, np. przetrwałego przewodu tętniczego (PDA – ang. patent ductus arteriosus). Co ciekawe, opublikowane w 2020 r. wyniki badań na temat wpływu temperatury otoczenia u psów z DVD na 14 dni przed wystąpieniem obrzęku płuc nie potwierdzają...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.