Nerki u kotów – nowoczesna diagnostyka i leczenie chorób nerek - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nerki u kotów – nowoczesna diagnostyka i leczenie chorób nerek

Wczesne i prawidłowe diagnozowanie zaburzeń w funkcjonowaniu nerek jest kluczem do skutecznego leczenia. Zwłaszcza u kotów, które są perfekcjonistami w maskowaniu objawów. Dodatkowo dziś już wiemy, że objawy kliniczne przy dysfunkcji nerek są widoczne co najmniej przy wyłączeniu z funkcjonowania 75% tego narządu. Chcąc faktycznie leczyć ten organ, trzeba sięgać po cały szereg wyników badań diagnostycznych, które we wspólnym zestawieniu pozwalają obrać konkretną drogę terapii. Oprócz całej listy badań koniecznych w diagnozowaniu chorób nerek warto pamiętać o kontroli narządów, które mają wpływ na ich funkcjonowanie. Najważniejsze w leczeniu chorób nerek jest nie tylko diagnozowanie stanów patologicznych, ale również zrozumienie problematyki chorób tego narządu. Nowoczesna diagnostyka pozwala na wykrywanie problemów nerkowych na poziomie niedużej dysfunkcji, zanim poziom kreatyniny wzrośnie.

GFR (ang. glomerular filtration rate)

Współczynnik filtracji kłębuszkowej. Objętość osocza przefiltrowana w jednostce czasu przez kłębuszki nerkowe do moczu pierwotnego w ml/min lub ml/min x m2. Bezpośredni pomiar GFR jest złotym standardem ilościowej oceny filtracji nerkowej, ale nie jest rutynowo wykonywany u psów i kotów ze względu na konieczność dożylnego podawania odpowiedniego markera filtracji i powtarzania próbek krwi przez okres kilku godzin, co jest zarówno trudne dla zwierzęcia, jak i czasochłonne (4, 6). U kotów zwalidowano metody ograniczonego pobierania próbek oraz metody klirensu osoczowego oparte na pojedynczej próbce, wykorzystujące marker filtracji – joheksol (5).

Klirens osoczowy joheksolu

Joheksol jest powszechnie dostępnym jodowanym środkiem kontrastowym, który może być podawany w pojedynczym wstrzyknięciu dożylnym w bolusie. Próbki osocza są pobierane we wcześniej ustalonych, dokładnie zarejestrowanych terminach, zwykle 2, 3 i 4 godziny po wstrzyknięciu, przed oznaczeniem składników jodu za pomocą spektroskopii masowej lub innych metod, co j...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.