Nadciśnienie a choroby nerek u psów i kotów. Cz. II. Badanie wpływu nadciśnienia na nerki i jego leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nadciśnienie a choroby nerek u psów i kotów. Cz. II. Badanie wpływu nadciśnienia na nerki i jego leczenie

Wpływ nadciśnienia na narządy wewnętrzne

Uszkodzenie, które wynika z obecności stale utrzymującego się wysokiego ciśnienia krwi, jest określane w literaturze jako uszkodzenie narządu końcowego lub narządu docelowego – TOD. Dzięki systemowi opracowanemu przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne – IRIS (International Renal Interest Society) oraz wytycznym ACVIM możemy na podstawie parametrów uzyskanych podczas pomiarów określić ryzyko uszkodzenia narządów docelowych przy odpowiednich wartościach ciśnienia skurczowego krwi (3, 5, 7, 8, 12).

Ciśnienie utrzymujące się poniżej wartości 150/90 mmHg jest obarczone najniższym ryzykiem uszkodzenia narządów wewnętrznych. W przypadku pacjentów z takimi wynikami nie wprowadza się leczenia nadciśnienia. Należy jednak wykonywać im kontrolne pomiary co 3 do 6 miesięcy, aby regularnie monitorować ich stan.

U pacjentów z ciśnieniem mieszczącym się w przedziale od 150-159/95-99 mmHg mamy do czynienia z łagodnym zagrożeniem uszkodzenia narządów. Aby mieć pewność, że podwyższona wartość ciśnienia nie jest spowodowana stresem, pomiary należy powtórzyć po kilku dniach. Jeśli zostanie u nich wykryta choroba nerek, musi zostać podjęte leczenie.

Umiarkowane ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych uznawane jest przy wartościach 160-179/100-119 mmHg i rzadko wiąże się z objawami klinicznymi. Psy i koty z takimi wynikami powinni przejść szereg badań dodatkowych w celu zdiagnozowania choroby pierwotnej i rozpoczęcia leczenia, ponieważ, jak wiadomo, nadciśnienie u zwierząt jest najczęściej nadciśnieniem typu wtórnego. Odpowiednie leczenie farmakologiczne opóźni szkodliwe skutki nadciśnienia.

Jeśli parametry u danego pacjenta wskazują ciśnienie krwi wyższe lub równe 180/120 mmHg, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo uszkodzenia narządów. W takim wypadku są konieczne wprowadzenie leczenia nadciśnienia i regularne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, a także terapia choroby pierwotnej (3, 7, 18).

Należy pamiętać, że ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.