Marskość wątroby i jej powikłania – wyzwaniem dla lekarza weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Marskość wątroby i jej powikłania – wyzwaniem dla lekarza weterynarii

Diagnostyka marskości wątroby

Diagnostyka marskości wątroby oparta jest na ustalonym schemacie postępowania, którego przestrzeganie niezmiernie ułatwia jej rozpoznanie.

Rozpoznanie marskości wątroby

Objawy kliniczne marskości wątroby są typowe dla przewlekłej niewydolności tego narządu. Związane są z zaburzeniami funkcji wątroby i jej następstwami pod postacią wyniszczenia, wodobrzusza, obecności obrzęków zastoinowych i żółtaczki.

Objawy zazwyczaj narastają stopniowo. W niektórych przypadkach, pomimo ciężkiego uszkodzenia miąższu wątroby, przebieg może być bezobjawowy. Aktywność aminotransferazy alaninowej (ALT) jest zazwyczaj lekko lub umiarkowanie podwyższona, jednak należy pamiętać, że w niektórych przypadkach może ona być w zakresie normy fizjologicznej, w szczególności w bardzo zaawansowanej formie choroby, gdy jest obecna niewielka ilość prawidłowo funkcjonujących hepatocytów w miąższu wątroby. Dodatkowo można stwierdzić wzrost aktywności fosfatazy alkalicznej (ALP) (8). Występowanie hiperbilirubinemii uwarunkowane jest lokalizacją zmian w wątrobie. W przypadku zmian okołowrotnych hiperbilirubinemia jest bardziej nasilona w porównaniu z hiperbilirubinemią związaną z obecnością zmian w obrębie zrazików wątrobowych. W zaawansowanej marskości obserwuje się hipoalbuminemię będącą wynikiem niedożywienia i zaburzeń syntezy albumin w wątrobie oraz zaburzenia ze strony układu krzepnięcia. Dlatego bardzo istotne jest oznaczenie czasu protrombinowego, częściowego czasu tromboplastyny oraz liczby płytek krwi. Spadek liczby płytek krwi oraz wydłużenie czasu protrombinowego zazwyczaj świadczą o złym rokowaniu dla zwierzęcia (8).

W rozpoznaniu marskości wątroby bardzo pomocne jest wykonanie badania radiologicznego i ultrasonograficznego jamy brzusznej. U psów z marskością wątroby – w odróżnieniu od kotów – narząd ulega znacznemu pomniejszeniu. Microhepatia jest odzwierciedleniem utraty hepatocytów oraz zastąpieniem ich tkanką włóknistą. U psów i kotów z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy