Kamica struwitowa u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kamica struwitowa u psów

Leczenie kamicy struwitowej

Istnieje możliwość farmakologicznego rozpuszczenia kamieni struwitowych u psów. Aktualnie najlepszą propozycją dla właściciel jest zakup komercyjnie dostępnej karmy przeznaczonej dla psów z kamicą struwitową. Ich skład jakościowy i ilościowy jest dopasowany w taki sposób, aby obniżyć pH moczu i rozpuścić złogi struwitowe. Należy jednak pamiętać, aby przez cały okres rozpuszczania kamieni podawać pacjentom odpowiednie antybiotyki według posiewu moczu, ze względu na towarzyszącą u większości psów infekcję bakteryjną. Czas potrzebny na całkowite rozpuszczenie jałowych kamieni struwitywych wynosi 2-5 tygodni. W przypadku, kiedy rozmiar złogów nie ulegnie zmniejszeniu w czasie 3-4 tygodni, pomimo dobrej współpracy właściciela w podawaniu karmy, może to oznaczać, że kamień złożony jest z innych warstw, np. fosforanu wapnia w postaci apatytu lub wcale nie zawiera on struwitu, W takiej sytuacji należy usunąć kamień inną metodą (chirurgicznie lub rozbicie kamieni metodą litotrypsji).

W sytuacji, kiedy właściciel z różnych względów nie zdecyduje się na karmę komercyjną, a pies żywiony jest karmą domową, można suplementować L-metioninę. Jest to aminokwas siarkowy, który zakwasza mocz i żółć, przez co jest w stanie wykazać korzystne działanie w przypadku zapobiegania wytrącaniu się złogów w drogach moczowych, ograniczając tym samym ryzyko ich zakażenia. L-metionina działa odtruwająco, lipotropowo, żółciotwórczo, żółciopędnie oraz moczopędnie, co sprzyja wypłukiwaniu struwitów. Podczas leczenia zaleca się kontrolę pH moczu.

Postępowanie prewencyjne, zapobiegające ponownemu tworzeniu się złogów struwitowych wtórnych do zakażeń bakteryjnych, powinno polegać na zapobieganiu występowania w przyszłości zakażeń dróg moczowych. Zmiany żywieniowe nie powinny być wprowadzane, jednakże w celu monitorowania zalecane jest kontrolne badanie moczu (ogólne badanie wraz z osadem i posiewem) oraz wykonanie zdjęcia RTG.

Przeciwwskazaniem do podejmowania prób rozpuszczenia kamieni struwitowych jest kamica moczowodowa powodująca niedrożność lub występowanie silnych objawów klinicznych kamicy. Zaleca się podjęcie próby natychmiastowego usunięcia kamieni. Zazwyczaj na początku postępowania terapeutycznego podaje się leki przeciwbólowe.

Zapobieganie nawrotom kamicy struwitowej polega na utrzymaniu prawidłowego pH moczu (około 6,6) oraz dbanie o właściwe nawodnienie.

Podsumowanie

W celu dokładnej diagnozy i ustalenia odpowiedniego postępowania terapeutycznego u pacjentów z kamicą istotne jest określenie dokładnego składu mineralnego kamieni. W każdym przypadku usunięcia kamieni powinniśmy przekazać je do laboratorium. Leczenie kamicy struwitowej u psów skupia się głównie na farmakologicznym rozpuszczeniu obecnych złogów i zwalczeniu zakażenia. Istotne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie psa i monitorowanie pH moczu.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.