Kamica moczowa. Cz. I. Etiologia i diagnostyka - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kamica moczowa. Cz. I. Etiologia i diagnostyka

Problemy z oddawaniem moczu u psów i kotów zdarzają się bardzo często w codziennej pracy lekarza praktyka.

Powodów dysurii może być wiele, natomiast jedną z głównych przyczyn jest kamica moczowa – pojawienie się kamieni moczowych (urolitów) w nerkach oraz drogach wyprowadzających mocz. Pod kątem częstotliwości występowania kamieni moczowych zdecydowanie przeważa pęcherz oraz cewka moczowa, w dalszej kolejności zdarzają się one w nerkach i moczowodach.

Etiopatogeneza

Kamienie moczowe powstają w wyniku nawarstwienia się i agregacji w większe konglomeraty, głównie kryształów moczowych, które z kolei tworzą się w wyniku wytrącenia się związków mineralnych, które uległy krystalizacji. W skład kamieni wchodzą agregat krystaliczny oraz macierz organiczna składająca się z białek oraz kompleksów mukoprotein (5).

Czynnikami predysponującymi są: rasa zwierzęcia, płeć, dieta, homeostaza wodna organizmu, wiek, wady anatomiczne i czynnościowe układu moczowego.

Do najczęściej obserwowanych kryształów w moczu psów i kotów należą kryształy fosforanu magnezowo-amonowego, szczawianowo-wapniowe, moczanowe oraz cystynowe.

Dużo rzadziej u tych gatunków możliwa jest mikroskopowa diagnostyka węglanów wapnia, fosforanów wapnia, fosforanów bezpostaciowych, kwasu moczowego i krzemianów (4, 5).

Często kamienie składają się z więcej niż jednego rodzaju kryształów.

Poszczególne rodzaje kryształów powstają przede wszystkim w zależności od wysycenia moczu krystaloidami, obniżenia lub wzrostu pH, stężenia inhibitorów krystalizacji oraz możliwości utrzymania się w drogach moczowych. Kamica moczowa więc nie powinna być nazywana osobną jednostką chorobową, ponieważ jest ona stanem klinicznym wynikającym z patologicznych zaburzeń dziejących się w organizmie zwierzęcia.

Rodzaje kryształów

Kryształy struwitowe (struwity)

Bezbarwne, różnej wielkości, przypominające pokrywę trumny (1).

Powstają bardzo często wskutek zakażeń bakteryjnych, zazwyczaj powodowanych prze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.