Jakie błędy można popełnić w leczeniu pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie błędy można popełnić w leczeniu pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek

Lecząc pacjenta mającego problem z nerkami, należy zwrócić szczególną uwagę na staranny dobór leków. Wiele powszechnie stosowanych substancji może wywierać działanie nefrotoksyczne i potęgować problem niewydolności nerek. Często podawanie takich leków jestem błędem w sztuce lekarskiej, dlatego tym bardziej należy zwrócić uwagę na to, jak leczy się pacjentów nefrologicznych, żeby nie zaszkodzić im oraz sobie.

Sulfonamidy

Antybiotyki, które są ostatnio coraz częściej przedmiotem dyskusji w związku z koncepcją „One Health”, mogą przyczynić się do pogłębienia problemów z nerkami. Jedną z grup, na które należy uważać, są sulfonamidy. W organizmie ulegają one procesom acetylacji (z wyjątkiem psów), sprzęgania z kwasem glukuronowym oraz hydroksylacji ich pierścienia aromatycznego. Metabolity powstałe w procesie acetylacji są znacznie trudniej rozpuszczalne niż sulfonamidy, z których powstały i mogą ulegać krystalizacji podczas wydalania nerkowego. Aminoglikozydy są skutecznym narzędziem w walce z drobnoustrojami tlenowymi, natomiast mają tendencję do gromadzenia się w nerkach. Jeżeli istnieje konieczność ich zastosowania, należy pamiętać, by nie łączyć ich z lekami nasilającymi efekt nefrotoksyczny, szczególnie z polimyksynami (kolistyna, polimyksyna B), tetracyklinami (oksytetracyklina, metacyklina) i cefalosporynami (cefkwinom, cefowecyna) (1, 2).

Amfoterycyna B

Leki służące do zwalczania grzybic również mogą przyczynić się do pogłębienia problemów nerkowych. Jednym z nich jest amfoterycyna B, skuteczny antybiotyk polienowy o szerokim spektrum działania (między innymi Candida, Blastomyces, Cryptococcus, Histoplasma czy Aspergillus). Działa ona na błonę komórkową grzyba, łączy się z ergosterolem i tworzy pory, prowadząc do lizy komórki. Amfoterycyna B bezpośrednio uszkadza nefrony, a także hamuje syntezę eikozanoidów (PGE2), które odpowiadają za rozkurcz naczyń krwionośnych. Niedobór PGE2 zmniejsza przepływ kłębuszkowy i może prowadzić do hipoksji rdzeni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.