Hemoabdomen u psów – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Hemoabdomen u psów – cz. I

Ze względu na etiologię krew w jamie brzusznej (hemoabdomen, hemoperitoneum) może gromadzić się z powodu urazów, jak również z przyczyn nieurazowych. Pourazowe krwawienie do jamy otrzewnej w większości przypadków wywołane jest pęknięciem narządów miąższowych (np. wątroby, śledziony) (1, 3-5, 6, 8, 9, 11, 12). Gromadzenie się krwi w jamie otrzewnej z przyczyn nieurazowych może wystąpić na tle nowotworowym lub nienowotworowym. Do nienowotworowych przyczyn gromadzenia się krwi zaliczamy: koagulopatie (np. rozsiane krzepnięcie śródnaczyniowe), ostre rozszerzenie i skręt żołądka, skręt płata wątroby, skręt śledziony, niekiedy zatrucia. Objawy kliniczne w przebiegu tych chorób są podobne do tych występujących w przypadku urazowego gromadzenia się krwi w jamach ciała (6).

U psów główną przyczyną gromadzenia się krwi w jamie brzusznej jest pęknięcie zmian nowotworowych zlokalizowanych w obrębie śledzony i w obrębie przewodu pokarmowego. Do najczęściej diagnozowanych nowotworów śledziony u psów należą: nowotwory łagodne – np. hemangioma – oraz nowotwory złośliwe – np. hemangiosarcoma, lymphosarcoma. Z kolei u kotów spośród nowotworów śledziony głównie rozpoznawane są lymphosarcoma i mastocytoma. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zmian rozrostowych w obrębie wszystkich narządów jamy brzusznej może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nagłego krwawienia do jamy otrzewnej (8, 9).

Dane z wywiadu

W wywiadzie przeprowadzanym z właścicielem zwierzęcia, u którego podejrzewa się krwawienie do jamy otrzewnej, należy ustalić, czy w ostatnim czasie u zwierzęcia nie doszło do urazu jamy brzusznej, czy zwierzę nie otrzymywało leków obniżających krzepliwość krwi oraz czy nie przebywało w miejscu, gdzie wykładane są środki gryzoniobójcze. W wielu przypadkach informacje uzyskane w wywiadzie są bardzo pomocne w ustaleniu przyczyny krwawienia do jamy otrzewnej (1, 5, 8, 10).

Objawy kliniczne

W początkowej fazie krwawienia do jamy otrzewnej pojawiają się objawy ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.