Ból przewlekły – czy można coś z tym zrobić? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ból przewlekły – czy można coś z tym zrobić?

Leczenie bólu przewlekłego

Jak wspomniano powyżej, leczenie bólu przewlekłego bywa trudne i często wymaga połączenia różnych metod terapeutycznych. Taka skojarzona terapia może polegać na podaniu różnorodnych leków lub połączenia leku oraz metody niefarmakologicznej (np. akupunktura, masaż, itp.). Niejednokrotnie znalezienie skutecznej terapii wymaga czasu i opiera się na metodzie prób i błędów. Trzeba pamiętać oraz wyjaśnić klientowi, że ból przewlekły to stan bardzo indywidualny, a co za tym idzie – zawsze wymaga dostosowania leczenia do konkretnego pacjenta. Leczenie bólu przewlekłego jest najskuteczniejsze wtedy, gdy personel lecznicy funkcjonuje jako zespół zajmujący się terapią bólu. Zaangażowanie właściciela w pracę takiego zespołu jest nieodzowne, jeśli strategia leczenia bólu przewlekłego ma zadziałać.

Właścicielowi należy wyjaśnić, na czym polega schorzenie lub stan wywołujący ból oraz jakie są spodziewane efekty i skutki uboczne terapii przeciwbólowej. Właściciel musi być na tyle zaangażowany, aby uczestniczyć w długofalowej terapii oraz podjąć się oceniania poziomu bólu zwierzęcia i skuteczności leków przeciwbólowych. Dostępne są różne formularze oceny poziomu bólu do użytku domowego przez właścicieli zwierząt. Jeden z takich formularzy przedstawiono w tab. 1, s. 22. Właściciela należy również poinformować, że leczenie bólu to nie tylko terapia nakierowana na sam ból. W przypadku pacjentów z nadwagą ogromne znaczenie ma również odchudzenie zwierzęcia, poza tym dostosowanie otoczenia zwierzęcia do jego możliwości (na przykład wyeliminowanie konieczności pokonywania schodów, przykrycie śliskich podłóg wykładziną bądź matą dającą lepsze oparcie dla łap, itp.) oraz regulacja poziomu aktywności (na przykład często sprawdza się większa ilość ruchu kontrolowanego w postaci spacerów na smyczy) – te wszystkie aspekty również stanowią część planu terapeutycznego.

Tab. 1. Formularz oceny działania przeciwbólowego dla właścicieli zwierząt cierpiących...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.