Choroby stawu łokciowego – cechy radiologiczne, znaleziska artroskopowe, osteotomie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby stawu łokciowego – cechy radiologiczne, znaleziska artroskopowe, osteotomie

FCP – ang. fragmented (medial) coronoid proces – fragmentacja wyrostka wieńcowego (dziobiastego/kruczego) przyśrodkowego FCP jest najbardziej powszechną formą dysplazji stawu łokciowego.

Etiologia choroby wciąż nie jest w pełni poznana. Obecnie uważa się, że przyczyną jest inkongruencja, która powoduje nieprawidłowy i nierównomierny rozkład sił w stawie łokciowym. Badania dowodzą, że dochodzi do zmian w strukturze i gęstości mineralnej kości wyrostka wieńcowego objętego chorobą (1, 8, 9).

Jako czynnik sprzyjający FCP wymienia się deformację osiową kości podramienia – szpotawość (łac. varus).

Stawiano także hipotezę, że przyczyną FCP jest osteochondroza, która jest wynikiem zaburzenia procesu kostnienia śródchrzęstnego, ale obecnie uznaje się, że przyczyna nie leży w tkance chrzęstnej, a w kości podchrzęstnej. Na podstawie badania histopatologicznego przeprowadzonego na usuniętych fragmentach chrzęstno-kostnych u psów z FCP nasuwa się wniosek, że pierwotną przyczyną choroby wyrostka wieńcowego jest martwica kości podchrzęstnej (ang. osteonecrosis of subchondral bone) na skutek niedokrwienia. Do takiej sytuacji mogą prowadzić mechaniczne przerwanie krążenia, zakrzep, lub ucisk z zewnątrz na naczynia (10).

Wyrostek wieńcowy kostnieje między 20. a 22. tygodniem życia. Opóźnienie w tym procesie może predysponować do jego fragmentacji pod wpływem nadmiernie działającej siły. W przeszłości uważano, że więcej siły w stawie łokciowym przenosi kość promieniowa. Obecnie badania wskazują, że dystrybucja sił pomiędzy kością łokciową a promieniową wynosi 50/50. Gdy podczas wzrostu pojawia się pozytywna inkongruencja (krótka kość promieniowa, długa kość łokciowa), powstaje „uskok” o wysokości 1-3 mm – wyrostek wieńcowy jest zlokalizowany ponad powierzchnią stawową kości promieniowej i jest nadmiernie obciążany. Jednocześnie dochodzi do nadmiernego obciążenia przyśrodkowej powierzchni kłykcia kości ramiennej. W sytuacji kiedy dochodzi do negatywnej inkongruencji, ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy