Choroby pochwy u suk i kotek – zapalenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby pochwy u suk i kotek – zapalenia

Choroby pochwy, w odróżnieniu od chorób macicy, bardzo rzadko stanowią zagrożenie życia, nie są też zazwyczaj przyczyną trwałej niepłodności, wyjąwszy niektóre zaburzenia rozwojowe. Wady wrodzone oraz nabyte, jak również choroby pochwy stanowiące zagrożenia związane z kryciem u suk przedstawiono szczegółowo wcześniej (10, 11). Celem tego artykułu jest przybliżenie najczęściej występujących chorób tego narządu, niezależnie od użytkowania rozpłodowego suk i kotek.

Jednym z głównych objawów klinicznych jest wyciek z dróg rodnych. W przypadku jego zaobserwowania należy w pierwszej kolejności dokonać rozróżnienia pomiędzy fizjologicznym a patologicznym wyciekiem. Wycieki fizjologiczne związane są w szczególności z aktywnością jajników. Przede wszystkim występują one w okresach pro-oestrus i oestrus, zwłaszcza widoczne u suk jako wycieki początkowo krwiste, następnie przechodzące w surowiczo-krwiste i surowicze, trwające łącznie kilkanaście dni. U kotek wycieki rujowe nie są wyraźne, jednak czasem pojawiają się w postaci wodnistego, przejrzystego wypływu, zwłaszcza gdy są poprzedzone behawioralnymi objawami rui (tarzanie się, wyginanie grzbietu, unoszenie ogona itd.). Z kolei w okresie aktywności lutealnej w fazie dioestrus niektóre suki wykazują śluzowe lub nawet śluzowo-ropne wycieki z dróg rodnych, zwykle w 3.-4. tygodniu po owulacji, niezależnie od tego, czy były one kryte lub unasieniane, czy też nie. Wycieki te nie są związane z innymi objawami, które mogłyby sugerować chorobę, i samoistnie ustępują po kilku dniach.

Inne okoliczności, którym towarzyszą fizjologiczne wycieki, dotyczą okresu okołoporodowego. Przed porodem stanowią one część objawów zwiastunowych porodu. Zazwyczaj są to wypływy śluzowe o różnym stopniu przejrzystości, niekiedy jednak zawierają domieszkę krwistą – brunatną lub czerwoną, czasem widoczną 2-4 dni przed porodem. U suk w okresie porodu i wczesnym okresie poporodowym występują wycieki z domieszką ciemnozielonego barwnika pochodząc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.