Zwłóknienie mięśni goleniowo-kulszowych u psa – diagnostyka oraz rehabilitacja na podstawie przypadku klinicznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zwłóknienie mięśni goleniowo-kulszowych u psa – diagnostyka oraz rehabilitacja na podstawie przypadku klinicznego

Etiologia

Dokładny mechanizm powstawania jest nieznany, możliwe jest podłoże genetyczne jako pojedyncze mutacje, lecz nie udowodniono dziedziczenia wady u owczarków niemieckich (2, 4, 8). Podejrzewano również pochodzenie immunologiczne (5). Sugerowano, że urazy mięśni ud mogą prowadzić w pierwszej kolejności do stanów zapalnych, obrzęków i wylewów krwi, w dalszej kolejności do włóknienia i blizn (2, 5). Rasami głównie predysponowanymi są: owczarki niemieckie, głównie samce, także owczarki belgijskie, dobermany, bernardyny (2, 4).

Schorzenie dotyka najczęściej psów pracujących, wyścigowych i sportowych (głównie ćwiczących agility) w wieku od 8 miesięcy do 8 lat, u których w aktywności występują nagłe i ostre obciążenia mięśni kulszowo-goleniowych (sprinty, skoki) (4, 5).

Skraca się funkcjonalna długość mięśni z powodu przykurczu tkanki bliznowatej w mięśniu – psy nie są w stanie w pełni wyprostować kończyny w stawach stępu, kolan i biodra (6). Schorzenie dotyczy głównie mięśni smukłego oraz półścięgnistego, natomiast może obejmować również mięsień półbłoniasty i dwugłowy (8).

Diagnostyka

Diagnostyka opiera się głównie o badanie kliniczne. Schorzenie dotyczy głównie młodych, dorosłych psów, z powoli rozwijającą się kulawizną i osłabieniem kończyn miednicznych, może występować jedno- lub obustronnie (2, 6, 8). Z wywiadu – w przeszłości nagła kulawizna kończyn miednicznych (np. po urazie), która przeszła w przeciągu kilku tygodni, często przy nagle zwiększonej aktywności fizycznej (4, 8).

Wtórne zwłóknienie powoduje charakterystyczną nieprawidłowość w chodzie – skrócony krok w fazie wymachu i stawiania kończyny na podłożu, rotacja kolana do przyśrodka, rotacja stawu stępu na zewnątrz oraz zmieniony lub ograniczony zakres ruchu w stawie kolana i stępu (2, 4, 6).

W badaniu palpacyjnym – w przyśrodkowej części uda – wyczuwalne jest mocno napięte pasmo od linii środkowej miednicy i guza kulszowego (m. półścięgnisty) do przyśrodkowo-ogonowej części...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.