Quadratus lumborum block – szansa na jeszcze bardziej skuteczną walkę z bólem pooperacyjnym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Quadratus lumborum block – szansa na jeszcze bardziej skuteczną walkę z bólem pooperacyjnym

Ostry ból pooperacyjny jest naturalną odpowiedzią organizmu na śródoperacyjne przerwanie ciągłości tkanek, zarówno powierzchownych, jak i głębokich. Nieodpowiednio leczony może prowadzić do negatywnych fizjologicznych następstw w postaci: zaburzeń oddychania, wzrostu ciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, nasilenia procesów zatorowo-zakrzepowych, zmniejszenia oddawania moczu, retencji sodu i wody w organizmie, a także wystąpienia zaburzeń behawioralnych. Analgezja multimodalna oznacza jednoczesne zastosowanie leków z różnych poziomów piramidy leczenia bólu, w tym znieczuleń regionalnych, które coraz częściej zajmują wiodące miejsce w postępowaniu okołooperacyjnym.

Quadratus lumborum block (QLB), czyli blokada w obrębie mięśnia czworobocznego lędźwi, jest zaliczana do blokad międzypowięziowych, w których środek znieczulający miejscowo jest deponowany pod kontrolą ultrasonograficzną w pobliżu mięśnia czworobocznego lędźwi, co ma za zadanie zahamować przewodnictwo nerwów piersiowo-lędźwiowych. Istnieje kilka modyfikacji znieczulenia QLB, a do głównych opisywanych dostępów należą: QLB boczny poprzeczny, QLB boczny poprzeczny z dostępem od strony grzbietowej i QLB boczny podłużny. Blokadę należy wykonać po obu stronach ciała pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem zasad aseptyki. Środki znieczulenia miejscowego zalecane do wykonania blokady to 0,25-proc. bupiwakaina w dawce 0,4 ml/kg m.c. oraz 2-proc. lidokaina w dawce 0,3 ml/kg m.c. na stronę. Pomimo że wstępne badania nad opisywaną blokadą są bardzo obiecujące, to jednak wymagane jest jeszcze przeprowadzenie szczegółowych badań klinicznych w celu ścisłego określenia jej skuteczności w wybranych procedurach chirurgicznych.

Ostry ból pooperacyjny jest naturalną odpowiedzią organizmu na śródoperacyjne przerwanie ciągłości tkanek zarówno powierzchownych, jak i głębokich. W przypadku zabiegów operacyjnych składa się on z dwóch komponentów – somatycznego oraz trzewnego.

Ten złożony mechanizm patofizjologi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.