Diagnostyka i leczenie choroby więzadła krzyżowego przedniego – dwa przypadki kliniczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka i leczenie choroby więzadła krzyżowego przedniego – dwa przypadki kliniczne

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego jest najczęstszą patologią ortopedyczną i najczęstszą przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego u psów (1, 2). Istnieją dwa więzadła krzyżowe: doczaszkowe i ogonowe. Doczaszkowe składa się z dwóch pasm: czaszkowo-przyśrodkowej i ogonowo-bocznej. Taśma czaszkowo-przyśrodkowa jest napinana podczas zginania i rozciągania, podczas gdy ogonowo-boczna jest napinana tylko podczas rozciągania. Ma to znaczenie podczas badania klinicznego w przypadkach częściowego zerwania więzadła, ponieważ zawsze będziemy musieli wykonać test szufladkowy w zgięciu i wyprostowaniu, aby zdiagnozować częściowe zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Więzadła krzyżowe kolana odpowiadają za: regulację kinematyki stawu, zapobieganie przeprostowi, ograniczanie rotacji i utrzymywanie relacji kości udowej i piszczelowej podczas obciążania stawu w wyproście i zgięciu.

Przyczyna zerwania więzadła krzyżowego doczaszkowego jest wieloczynnikowa, choć generalnie możemy zdefiniować to jako proces zwyrodnieniowy (w przeciwieństwie do ludzi, u których zwykle ma ono podłoże traumatyczne). Na częstotliwość jego występowania mają wpływ czynniki:

genetyczne,konformacyjne lub strukturalne (rodzaj szpotawy, rotacja wewnętrzna kości udowej, przyśrodkowe zwichnięcie rzepki, proksymalne deformacje kości piszczelowej, nadmierny kąt plateau piszczeli i zwężenie wcięcia międzykłykciowego),wczesna kastracja,siedzący tryb życia i nadwaga,stan mięśni i różne komponenty zapalne.

Prowadzi to do dysproporcji między siłami mechanicznymi, na które narażone jest więzadło, a jego zdolnością do wytrzymania tego stresu, co w konsekwencji prowadzi do zatrzymania rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów (3). Choroba więzadła krzyżowego występuje częściej u starszych psów, a większość z nich ma podstawową etiologię zwyrodnieniową, jak wspomniano powyżej. Częstość występowania pęknięcia krzyża czaszkowego wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich 30 lat (4).

Psy ze schorzenie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.