Adrenalektomia i znieczulenie do zabiegu – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Adrenalektomia i znieczulenie do zabiegu – opis przypadku

Zabieg chirurgiczny

Pole operacyjne odkażono i obłożono serwetami chirurgicznymi.

Wykonano cięcie przyżebrowe, bezpośrednio za trzynastym żebrem prawego boku, o długości około 10 cm. Po przecięciu skóry nożyczkami Metzenbauma, przecięto mięśnie. Założono rozwieracz ran Gelpi i po przesunięciu narządów jamy brzusznej doogonowo od żeber, uwidoczniono leżące doczaszkowo od nerki prawe nadnercze. Odsłonięte nadnercze na tępo odpreparowano od tkanki tłuszczowej i pęsetą diatermiczną przyżegano drobne krwawiące naczynia (7).

Delikatnie uniesiono leżącą nad nadnerczem tętnicę przeponową prawą i po zaciśnięciu kleszczykami naczyniowymi przecięto i podwiązano materiałem szewnym monofilamentowym wchłanialnym 3-0. Następnie odseparowano gałęzie naczyń nadnerczowych przednich i pojedynczo podwiązano je nićmi monofilamentowymi wchłanialnymi 3-0. Od części doczaszkowej nadnerczy umieszczono gazik, by upewnić się, czy po pewnym czasie nie występuje krwawienie.

Od części doogonowej nadnerczy, bardzo delikatnie odseparowując, podwiązano pojedynczymi węzłami Millera i odcięto gałęzie naczyń doprowadzających krew z tętnicy nerkowej, odchodzącej bezpośrednio z aorty brzusznej (8). Następnie podwiązano i przecięto naczynia odchodzące od żyły brzusznej i lędźwiowej, prowadzące drenaż żylny. Należy pamiętać, aby być bardzo ostrożnym z uwagi na sąsiadującą żyłę główną doogonową (łac. vena cava caudalis) i aortę brzuszną. Uszkodzenie tych naczyń mogłoby spowodować olbrzymie krwawienie (10).

Usunięto zmienione nowotworowo nadnercze przy zachowaniu wysokiej ostrożności, by nie doszło do jego uszkodzenia. Po zaopatrzeniu diatermą chirurgiczną pozostałych drobnych naczyń i upewnieniu się, że nie ma krwawienia, ranę operacyjną zamknięto nicią monofilamentową o długim okresie wchłaniania 2-0. Materiał szewny dobrano z uwagi na ewentualne powikłania gojenia. Skórę zszyto staplerem. Zabieg operacyjny trwał 52 minuty (11).

W czasie zabiegu pies otrzymywał płyn Ringera z mle...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.