Chirurgia tkanek miękkich – króliki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Chirurgia tkanek miękkich – króliki

Częściowa ablacja kanału słuchowego (PECA)

Należy ułożyć królika w pozycji bocznej. Następnie wykonuje się pionowe nacięcie nad proksymalnym kanałem słuchowym, by na tępo i ostro odpreparować kanał od otaczającej go tkanki miękkiej (ryc. 32.1). Kanał przecina się poprzecznie, w przybliżeniu 2 cm od zewnętrznego otworu, proksymalnie do ślepego końca kanału obecnego u większości królików. Po przecięciu zszywa się bardziej dystalny kanał, który pozostaje związany z małżowiną uszną, wchłanianym szwem ciągłym lub przerywanym w taki sposób, aby ścianki kanału usznego ciasno przylegały do siebie. Należy zablokować światło kanału tak, by wydzielina woskowa lub inne zewnętrzne zanieczyszczenia nie mogły wyciekać z resztkowego kanału do tkanek podskórnych, co zwiększyłoby ryzyko infekcji/ropnia pooperacyjnego.

Proksymalną część kanału słuchowego preparuje się dalej wzdłuż zewnętrznej części chrząstki kanału do poziomu kostnego przewodu słuchowego; należy pozostać blisko kanału, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia nerwu twarzowego, który biegnie doogonowo i dobrzusznie od podstawy przewodu słuchowego. Po wypreparowaniu kanału przecina się go na poziomie kostnego przewodu słuchowego i usuwa w całości [18]. Najczęściej po zakończeniu PECA wykonuje się LBO, aby zapewnić wystarczający dostęp, niezbędny do usunięcia wszystkich zanieczyszczeń w uchu środkowym [13].

Należy obficie przepłukać puszkę bębenkową i tkankę podskórną, a następnie delikatnie odessać zanieczyszczenia. Jeśli wykonywana jest tylko PECA, najczęściej miejsce zabiegu jest zamykane rutynowo przy użyciu wchłanialnych nici (4-0 lub mniejszych) dla tkanki podskórnej i niewchłanialnych nici (4-0 lub mniejszych) dla skóry [13]. Jednak w przypadkach dużego zanieczyszczenia lekarze mogą się zdecydować się na pozostawienie otwartego nacięcia i traktowanie tego miejsca jako otwartej rany.

Całkowita ablacja przewodu słuchowego (TECA)

Należy ułożyć królika w pozycji bocznej i nad kanałem słuchowym wykonać nacięcie w kształcie litery T. Pionowa część nacięcia rozciąga się od środka nacięcia poziomego w dół po bocznej stronie kanału. Cięcie poziome prowadzi się okrężnie wokół ujścia zewnętrznego kanału słuchowego, a następnie odpreparowuje się kanał słuchowy od otaczającej go tkanki na tępo i ostro; należy pozostać blisko chrząstki, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia naczyń krwionośnych małżowiny usznej lub nerwu twarzowego. Usuwa się cały zewnętrzny przewód słuchowy razem z zakończonym na ślepo zachyłkiem, biegnącym równolegle do kanału. Jeśli nie usunie się całego kanału, w tkankach podskórnych pozostanie nabłonek wydzielniczy, co zwiększa ryzyko późniejszego rozwoju przewodów drenujących. Na poziomie kostnego przewodu słuchowego wycina się cały kanał chrzęstny jak przy PECA [10]. Po zakończeniu TECA zazwyczaj wykonuje się LBO [13]. Pole operacyjne zamyka się rutynowo, podobnie jak w przypadku PECA [13].

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.