Biopsja skóry. Przydatna metoda diagnostyczna w dermatologii weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Biopsja skóry. Przydatna metoda diagnostyczna w dermatologii weterynaryjnej

Badanie histopatologiczne skóry, choć niewątpliwie niezwykle przydatne, nierzadko nie jest wykonywane lub wykonywane jest zbyt późno w procesie diagnostycznym. Bywa również, że dostarczone przez biopsję informacje okazują się mało specyficzne lub wręcz mylące ze względu na zły wybór miejsca pobrania, nieprawidłowe pobranie i obchodzenie się z próbką lub nawet przez połączenie tych dwóch błędów. Poniższe informacje i procedura postępowania pozwalają uniknąć najczęściej popełnianych błędów oraz pomogą w odpowiednim pobraniu i przygotowaniu wycinków.

Wskazania do wykonania biopsji

Nie ma jednoznacznych wytycznych odnośnie sytuacji, w których biopsja powinna być wykonana. Ogólnie można założyć, iż badanie histopatologiczne skóry powinno być wykonane, jeżeli po wstępnym rozpoznaniu zalecona terapia nie przynosi efektu po okresie 3 tygodni (1). Oczywiste jest, że nie należy pomijać żadnego z ważnych kroków diagnostycznych, jakimi są: skrupulatnie przeprowadzony wywiad, badanie kliniczne oraz proste dodatkowe metody diagnostyczne, które lekarz uważa za konieczne do przeprowadzenia w danym wypadku, aby zawęzić listę rozpoznania różnicowego. Uzyskane w ten sposób informacje są niezwykle ważne także w kontekście badania histopatologicznego wycinków pobranych przez patologa w laboratorium.

Wczesne pobranie materiału biopsyjnego w toku postępowania dermatologicznego eliminuje niespecyficzne i mylące zmiany, jakie mogą nastąpić, gdy proces chorobowy stanie się przewlekły, związane ze stosowaniem terapii zewnętrznej lub ogólnej, z autouszkodzeniami czy wtórną infekcją. Wykonanie biopsji na początku postępowania diagnostycznego pozwala także na zawężenie listy rozpoznania różnicowego, a w związku z tym – na ograniczenie czasu i kosztów związanych z diagnostyką, wdrożenie bardziej ukierunkowanego leczenia oraz często ograniczenie cierpienia pacjenta i zmniejszenie powstawania trwałych zmian skórnych, jak zbliznowacenia i wyłysienia.

Podejmując decyzję o wykonaniu ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.