Białkomocz – algorytm postępowania diagnostycznego i terapeutycznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Białkomocz – algorytm postępowania diagnostycznego i terapeutycznego

Często lekarze klinicyści po odkryciu obecności białka w moczu, zwłaszcza jeżeli jest go niewiele, lekceważą problem i nie podejmują dalszej diagnostyki w tym kierunku. W rzeczywistości nawet śladowe ilości białka w moczu mogą być zwiastunem znacznego problemu klinicznego i powinny zaalarmować lekarza.

Obecność białka w moczu może mieć podłoże czynnościowe lub patologiczne. Czynnościowo białko w moczu można wykazać podczas gorączki (hipertermii) i/lub intensywnego wysiłki fizycznego. Zazwyczaj już dokładnie przeprowadzony wywiad i badanie kliniczne wystarczą do zdiagnozowania tego typu białkomoczu, dodatkową wskazówką jest niski stopień jego nasilenia i przejściowy charakter.

W przypadkach białkomoczu patologicznego istotne znaczenie ma określenie jego źródła.

Przednerkowy białkomocz jest rozpoznawany najczęściej przypadkowo. W tym typie do moczu przechodzą: białko fizjologicznie obecne w surowicy, ale o patologicznie wysokim w niej poziomie (np. hemoglobina przy hemolizie lub mioglobina przy zapaleniu mięśni);białko nieprawidłowe, o niskiej masie cząsteczkowej, takie jak na przykład zmienione jakościowo globuliny lub białko Bence’a-Jonesa. Białkomocz przednerkowy nazywany jest również nadmiarowym, ponieważ wydalanie białka jest większe niż jego reabsorpcja w kanalikach nerkowych. Nie wynika to z uszkodzenia struktur nerkowych, tylko ze znacznie podwyższonych poziomów konkretnych protein w surowicy.Nerkowy białkomocz patologiczny związany jest z zaburzeniem funkcjonowania i/lub uszkodzeniem struktur nerek: kłębuszkowy, uwarunkowany zaburzeniem potencjału elektrycznego błony filtracyjnej (utrata anionowego charakteru) i/lub zwiększeniem średnicy porów w endotelium naczyń kłębuszkowych;cewkowy, związany z zaburzonym wchłanianiem zwrotnym;śródmiąższowy, w którym białko wydzielane jest z naczyń okołokanalikowych do światła kanalików.Zanerkowy białkomocz, w którym białko pochodzi z dróg wyprowadzających mocz lub dróg rodnych, może być wynikiem kontaminacji...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.