Fobie dźwiękowe u psów – rozpowszechnienie, zapobieganie, etiologia i możliwości terapeutyczne. Cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fobie dźwiękowe u psów – rozpowszechnienie, zapobieganie, etiologia i możliwości terapeutyczne. Cz. II

Co roku miliony psów cierpią z powodu hucznych obchodów Nowego Roku. Dzieje się tak, mimo że do dyspozycji lekarzy weterynarii jest szeroki wybór leków oraz mnóstwo dowodów na skuteczność terapii behawioralnej. Niezmiennym problemem jest to, że leczenie psów, które bardzo boją się głośnych dźwięków, wymaga czasu, a z reguły widzimy naszych pacjentów dopiero wtedy, gdy jest ono już pilne, czyli w trakcie sezonu burzowego lub na kilka dni przed fajerwerkami, a nierzadko w samym dniu sylwestra.

„Czekanie” na prośby o pomoc, którymi jesteśmy zalewani w ostatniej chwili, ogranicza nam bardzo zakres interwencji, który moglibyśmy zaoferować. Warto więc stale, np. podczas rutynowych wizyt, zwracać uwagę na często przypadkowo rzucane przez właścicieli uwagi dotyczące reakcji psa na dźwięki. W niektórych krajach dużym powodzeniem cieszy się „kwestionariusz wrażliwości na dźwięki”, który umożliwia wykrycie problemu oraz ocenę jego wagi, a przez to ułatwia dobór skutecznej terapii u zwierząt nadmiernie reagujących na określone dźwięki (1, 2).

Postępowanie terapeutyczne w przypadkach nadmiernej reakcji psa na dźwięki ma na celu zapobieganie pogłębianiu się problemu oraz zwiększenie zdolności zwierzęcia do radzenia sobie w trakcie leczenia i po podjętym leczeniu.

Możliwości terapeutyczne

Unikanie wyzwalaczy strachu

Właściciele psów z fobią dźwiękową powinni unikać przewidywalnych sytuacji związanych z określonymi bodźcami dźwiękowymi. Zabieranie psów np. na pokaz fajerwerków w nadziei, że pies się przyzwyczai, może tylko nasilić problem.

Zmiany w środowisku

Wprowadzenie zmian w środowisku zwierzęcia ma na celu obniżenie u niego poziomu niepokoju poprzez:

redukcję poziomu głośności i blokowanie awersyjnych dźwięków,obniżenie reaktywności zwierzęcia na te bodźce dzięki zwiększeniu jego poczucia bezpieczeństwa.

Włączony wentylator lub klimatyzator, grający telewizor lub radio mogą pomóc w blokowaniu i maskowaniu niektórych hałasów wywołujących strac...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy