Przyszedł czas, by rozwinąć skrzydła! #vetstudent #sknmephitis
Obecnie pracujesz jako starszy technik w Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Planujesz kontynuację pracy na uczelni, czy po odebraniu dyplomu chcesz obrać dla siebie inną drogę?
Barbara Żukow: Po studiach planuję wyjechać do Wielkiej Brytanii. Podoba mi się jak dobrze jest u nich zorganizowany system pracy w medycynie weterynaryjnej.
Poza pracą aktywnie udzielasz się na uczelni w ramach działalności prostudenckiej. Skąd w Tobie tyle zapału i chęci do działania?
Barbara Żukow: Ten zapał często przychodzi do mnie z zewnątrz, w Mephitisie napędzamy się nawzajem i dajemy sobie energię do działania. Czasem wystarczy jedna ciekawostka wrzucona przez kogoś i pięć minut później planujemy wspólnie konferencję albo serię wykładów.
Koło Naukowe Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis”, które jest przez Ciebie współtworzone obecnie przygotowuje konferencję. Jakiej tematyki będzie ona dotyczyła?
Barbara Żukow: Jak zawsze zwierząt egzotycznych! Wykłady w pierwszy dzień konferencji będą dotyczyć królików i gryzoni, natomiast drugiego dnia będziemy mogli posłuchać głównie o ptakach.
Jesteście weteranami jeśli chodzi o działalność Koła, Wasza historia sięga 2014 r. W między czasie sporo się wydarzyło. Jakie zdarzenia i inicjatywy są Waszą największą dumą?
Barbara Żukow: Jesteśmy niezmiennie dumni z Konferencji „Egzotyka Okiem Praktyka”, ale naszym nowym „dzieckiem” jest „Terrarystyczna Sobota”, która cieszy się dużą popularnością, a część pieniędzy uzyskanych z przychodu przekazujemy Fundacji „Epicrates”. W tej chwili prowadzimy też serię postów na Facebooku i Instagramie „Wiosna z zagrożonymi gatunkami”.
Jak pojawił się pomysł na stworzenie miejsca, w którym wszyscy fani „egzotyków” mogliby odnaleźć wspólne tematy i jakie założenia towarzyszyły jego powstaniu?
Barbara Żukow: Z tego co wiem początkowo byliśmy podsekcją SKN „Chiron”, a chcieliśmy właśnie mieć miejsce, do którego przychodzą osoby zainteresowane głównie zwierzętami egzotycznymi. Już wtedy istniało wiwarium, doktor Piasecki zgodził się zostać naszym Opiekunem, więc te kilka osób zafascynowanych egzotykami po prostu wzięło sprawy w swoje ręce. I tak powstał „Mephitis”, nasz egzotyczno-medyczny „azyl”, w którym studenci mogli i nadal mogą rozwijać wiedzę na temat mniej lub bardziej popularnych gatunków.
Życie studenckie uległo w ostatnim czasie sporym zmianom. Jak te zmiany wpłynęły na kontakty międzystudenckie oraz sposób nauczania na kierunku?
Barbara Żukow: Słyszałam, że studentom pierwszych lat jest trochę trudno, bo po prostu się nie znają. Dla mojego roku to nie jest tak duży problem, bo studiujemy razem i już wiemy, z kim i jak się dogadać. Naszym prowadzącym jest przykro, bo chcieliby mieć możliwość pracować z nami na miejscu. Pandemia zabrała nam jednak ten spontaniczny kontakt na uczelni, w Kole bardzo tęsknimy za spotkaniami, mimo że jesteśmy w ciągłym kontakcie. To jednak nie to samo co mijanie się na wiwarium, omawianie spraw Koła wieczorami w sali wykładowej. Współpraca przez Internet nie ma takiego uroku.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Obowiązek objęcia terapią wszystkich chorych zwierząt w stadzie Pamiętaj, że zgodnie z Kodeksem rozważnego stosowania produktów leczniczych przeciwdrobnoustrojowych przez lekarzy weterynarii terapia początkowa ma zwykle charakter empiryczny i wymaga dużej wiedzy klinicznej oraz doświadczenia lekarza w leczeniu zwierząt. Ponadto terapia powinna być prowadzona w taki sposób, aby nie fałszowała wyników badań laboratoryjnych. Kodeks ponadto wskazuje, […]
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Choroby racic jako przyczyna brakowania Jako dominujące przyczyny brakowania krów ze stada wskazuje się: niepłodność, choroby gruczołu mlekowego i choroby racic. Znaczenie tych problemów w ciągu ostatnich 30 lat zdecydowanie wzrosło (8). Zwiększyła się również częstość występowania chorób racic, jest dziś znaczna i może dotyczyć nawet 70-80% zwierząt w stadzie (3). Szacuje się, że problem […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Flora jelitowa prosiąt odsadzonych U ssaków układ pokarmowy zamieszkują miliardy mikroorganizmów, które kolonizują powierzchnię błony śluzowej, tworząc barierę mikrobiologiczną i odgrywając niezastąpioną rolę dla zdrowia organizmu (6, 122). Mikroorganizmy jelitowe mogą nie tylko wspomagać trawienie i wchłanianie składników odżywczych poprzez regulację ekspresji genów enzymów trawiennych w komórkach nabłonkowych (108), ale także dostarczać gospodarzowi energię poprzez […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Najczęstsze problemy stomatologiczne u koni starszych Ogólnymi zasadami wizyt dentystycznych u starszych koni powinny być: Najczęstsze problemy diagnozowane w tej grupie wiekowej to: Zaawansowane wady zgryzu, tj. zgryz falisty, schodkowy, haki Już w wieku 3-5 lat na etapie wymiany zębów mogą powstawać wady zgryzu, takie jak: zgryz falisty, przemieszczenia zębów, haki i rampy. Mają one […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Obowiązek objęcia terapią wszystkich chorych zwierząt w stadzie Pamiętaj, że zgodnie z Kodeksem rozważnego stosowania produktów leczniczych przeciwdrobnoustrojowych przez lekarzy weterynarii terapia początkowa ma zwykle charakter empiryczny i wymaga dużej wiedzy klinicznej oraz doświadczenia lekarza w leczeniu zwierząt. Ponadto terapia powinna być prowadzona w taki sposób, aby nie fałszowała wyników badań laboratoryjnych. Kodeks ponadto wskazuje, […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]