Badanie pilotażowe preparatu Oticurant - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie pilotażowe preparatu Oticurant

Badania kliniczne preparatu Oticurant przeprowadzono w gabinecie „Dermawet” Gabinet Dermatologiczny Psów i Kotów na 192 pacjentach.

Na rynku produktów otologicznych dla psów pojawił się bardzo interesujący preparat – Oticurant – zawierający m.in. pałeczki kwasu mlekowego, o pH ok. 3,8. Ciekawa jest innowacyjna formuła preparatu, a mianowicie forma proszku w saszetkach. Jak zawsze, do nowości podchodzę sceptycznie – często zdarza się, że nowy lek miał jedynie skuteczną reklamę, a w rzeczywistości skuteczność terapeutyczna preparatu była niska. W przypadku preparatu Oticurant sytuacja jest odwrotna – na razie reklamy produktu nie było, a skuteczność i przydatność preparatu w przypadku zapaleń kanałów słuchowych zewnętrznych są bardzo wysokie. Pomimo wskazań producenta Oticurant (jako preparat pielęgnacyjny) zastosowałam go do leczenia, a nie pielęgnacji, w ponad 150 przypadkach psów z nawracającym otitis z powodu atopii, nietolerancji pokarmowej, niedoczynności tarczycy oraz syndromu psa pływaka.

Wszystkim psom podawałam preparat według zaleceń producenta przez pięć kolejnych dni, co 24 godziny, do każdego objętego zakażeniem kanału słuchowego, a następnie raz w tygodniu przez dwa miesiące. U wszystkich pacjentów przed podjętą terapią wykonałam badanie cytologiczne z każdego kanału słuchowego, a pierwsze kontrolne badanie cytologiczne wykonałam po tygodniu od pierwszego dnia leczenia.

Muszę przyznać, że wyniki były zadziwiające, ponieważ liczba drożdżaków w polu widzenia nie przekraczała 10, a w przypadku gronkowców ich liczba również była ograniczona, choć różna w zależności od konkretnego przypadku. Za szczególnie interesującą obserwację uważam przypadki otitis przebiegające z ostrym wysiękiem zapalnym, bowiem u większości tych pacjentów w ciągu pięciu dni zapalenie ustąpiło, a nie stosowałam innych leków.

U żadnego z pacjentów nie zaobserwowałam skutków ubocznych stosowania preparatu w postaci podrażnienia lub innych form reakcji polekowej.

Bad...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.