Badanie laboratoryjne płynów z jam ciała - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie laboratoryjne płynów z jam ciała

Badanie cytologiczne

W badaniu cytologicznym rozmazów osadu płynów z jam ciała określa się skład komórkowy oraz ich cechy morfologiczne. Z komórek nienowotworowych w płynach stwierdza się prawidłowe oraz uszkodzone komórki międzybłonka, monocyty, makrofagi, limfocyty, plazmocyty, granulocyty oraz erytrocyty.

Cytodiagnostyka płynu pobranego z jam ciała polega na ocenie ilościowej i jakościowej komórek, a przede wszystkim na stwierdzeniu obecności komórek atypowych w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych. W badanych płynach z jam ciała można stwierdzić obecność komórek o cechach gruczolakoraka, raka, chłoniaka lub mięsaka.

Znalezienie i określenie pochodzenia histologicznego komórek nowotworowych jest ważne dla postawienia właściwego rozpoznania, wyboru metody leczenia i rokowania stanu pacjenta. Jednak brak obecności komórek nowotworowych w badaniu cytologicznym płynu nie jest równoznaczny z wykluczeniem nowotworowej etiologii płynu. W przypadku uzyskania wyników negatywnych lub wątpliwych zaleca się powtórne badanie płynu. Badanie cytologiczne płynu, mimo że nierzadko pozwalające postawić pewną diagnozę w przypadku obecności komórek nowotworowych, powinno zawsze być uzupełnione dodatkowymi badaniami biochemicznymi i fizycznymi płynu oraz diagnostyką obrazową.

Badanie mikrobiologiczne płynu

Septyczne zapalenie otrzewnej, opłucnej lub osierdzia jest chorobą częściej diagnozowaną u psów niż u kotów. W większości przypadków wywołane jest przez bakterie tlenowe lub beztlenowe. Rzadziej może być pochodzenia grzybiczego lub pasożytniczego. Śmiertelność w bateryjnym zapaleniu otrzewnej jest bardzo wysoka. Przyczyny tak dużej śmiertelności to brak prawidłowej diagnozy i zbyt późne wszczęcie postępowania terapeutycznego. Dlatego w przypadku obecności płynu w jamach ciała o nieznanej etiologii istotne jest wykonanie badania mikrobiologicznego. W pracowni mikrobiologicznej płyn powinien być jednocześnie wysiewany w kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych oraz poddany badaniu mykologicznemu.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.