Badania laboratoryjne w diagnostyce chorób układu pokarmowego u psów i kotów. Cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badania laboratoryjne w diagnostyce chorób układu pokarmowego u psów i kotów. Cz. I

Wykrywanie obecności Campylobacter spp.

W przewodzie pokarmowym zdrowych zwierząt bytują różne bakterie o helikalnym kształcie, takie jak: Campylobacter, Helicobacter i Spirochaetes, dlatego też trudno jest je rozróżnić w rozmazie kałowym na podstawie morfologii. U psów i kotów występują liczne gatunki z rodzaju Campylobacter, natomiast najliczniej spotykanymi są odpowiednio C. upsaliensis oraz C. helveticus. Bardzo rzadko udaje się wyizolować u chorych psów i kotów enteropatogeny takie jak C. jejuni i C. coli, a częstotliwość ich występowania zawiera się w przedziale od 1 do 10% przypadków. Campylobacter jejuni jest potencjalnym czynnikiem wywołującym biegunkę, zatem testy diagnostyczne w kierunku obecności bakterii z rodzaju Campylobacter sp. należy wykonywać w wyspecjalizowanych laboratoriach.

Salmonella spp.

Salmonellę wykrywa się z podobną częstotliwością zarówno u chorych, jak i zdrowych zwierząt. Diagnostycznej interpretacji obecności tej bakterii należy dokonywać w odniesieniu do objawów klinicznych oraz potencjalnego ryzyka zoonozy. Najwyższą czułość diagnostyczną wykazują testy z posiewu lub badanie techniką PCR mikroorganizmów hodowanych na wzbogaconej pożywce.

Escherichia coli

Escherichia coli to składnik prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego psów i kotów, więc samo stwierdzenie jej obecności w posiewie lub badaniu PCR nie ma żadnej wartości diagnostycznej. Jeśli E. coli jest potencjalną przyczyną choroby, należy wykonać testy w kierunku genów zjadliwości, co pozwoli zidentyfikować patogenne szczepy tego gatunku. Są to: szczep enteropatogenny (EPEC), enterotoksynogenny (ETEC), werocytotoksyczny (VTEC), enterokrwotoczny (EHEC) oraz enteroinwazyjny (EIEC). Testy na zjadliwość są zalecane wyłącznie w szczególnych przypadkach.

Najnowsze badania wykazały związek inwazyjnych i zdolnych do adhezji szczepów E. coli (AIEC) z występowaniem ziarniniakowatego zapalenia jelita grubego u młodych bokserów (często w wieku poniżej 5 l...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.