Atopowe zapalenie skóry u kotów – aktualne informacje dotyczące diagnostyki i leczenia choroby – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Atopowe zapalenie skóry u kotów – aktualne informacje dotyczące diagnostyki i leczenia choroby – cz. I

Atopowe zapalenie skóry u kotów jest częstym problemem u tego gatunku, w związku z rozległością tematu informacje na ten temat zostaną przedstawione w dwóch częściach. Pierwsza z nich poświęcona jest przyczynom, objawom i metodom rozpoznawania choroby.

Atopowe zapalenie skóry u kotów jest chorobą, której przyczyny i patomechanizmy nie są dotychczas w pełni poznane. Istnieje wprawdzie wiele podobieństw w rozwoju, przebiegu i objawach choroby do innych gatunków, ale występują również pewne istotne różnice (przykładowo dotyczące roli przeciwciał IgE w rozwoju choroby), które zostaną opisane w niniejszym artykule. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która opisana została u ludzi, psów, koni i kotów (51, 50, 60). W medycynie weterynaryjnej gatunkiem, który skupiał największą uwagę naukowców i na którym prowadzono najwięcej badań, przez wiele lat był pies. Badania te zaowocowały dość dokładnym poznaniem przyczyn i mechanizmów choroby u tego gatunku oraz opracowaniem szczegółowych kryteriów diagnostycznych i schematów postępowania leczniczego (31, 8, 51, 6, 34, 35). U kotów choroba opisana została znacznie później (pierwsze doniesienia pochodzą z roku 1982), chociaż już w latach wcześniejszych pisano o dermatozie przebiegającej z objawami zbliżonymi do atopowego zapalenia skóry (42, 51).

Obecnie uważa się, że choroba ta jest drugą pod względem występowania alergiczną chorobą skóry u kotów. Badania publikowane w 2014 roku oceniają, że koty chore na atopowe zapalenie skóry stanowią stosunkowo znaczny, bo około 12,5-proc. odsetek wszystkich kotów z chorobami skóry (40). Badania epidemiologiczne wykonane w Polsce (2013 r.) umieszcząją omawianą jednostkę chorobową na trzecim miejscu wśród alergicznych chorób skóry u tego gatunku, oceniając częstotliwość jej występowania na 9,8% spośród wszystkich chorób skóry u tego gatunku (30).

Klasyczna definicja choroby opisuje ją jako świądową chorobę skóry i/lub układu oddechowego, związaną z rozwojem nadwrażliwości na al...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.