Anaplazmoza trombocytarna psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Anaplazmoza trombocytarna psów

Anaplazmoza trombocytarna (ang. Thrombocytotropic Anaplasmosis – TA, Infectious Canine Cyclic Thrombocytopenia – ICCT) jest zakaźną chorobą ludzi i zwierząt przenoszoną przez kleszcze, wywoływaną przez patogeny płytek krwi – riketsje Anaplasma platys. Wykorzystując techniki mikroskopii elektronowej, wykazano, iż drobnoustroje te mają kształt owalny lub okrągły, wielkości 350-1250 nm. Ich komórki otoczone są podwójną błoną, co jest cechą charakterystyczną dla przedstawicieli rodzaju Ehrlichia (Harvey i in. 1978; Mathew i in. 1997; Popov i in. 1998; Dumler i in. 2001; Arraga-Alvarado i in. 2003). W jednej zakażonej płytce krwi obecnych może być nawet 15 riketsji (Harvey i in. 1978).

Drobnoustroje te początkowo określano mianem Ehrlichia platys, jednak wyniki badań molekularnych – analizy sekwencji nukleotydowych genu 16S rRNA – pozwoliły stwierdzić, iż są one bliżej spokrewnione z przedstawicielami Anaplasma spp. aniżeli Ehrlichia spp. (Dumler i in. 2001).

Chorobę po raz pierwszy opisali w Stanach Zjednoczonych Harvey i in. w 1978 roku. Z czasem anaplazmozę trombocytarną zaczęto diagnozować w Europie, Azji, Południowej Ameryce, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w Australii (Chang i in. 1996; Brown i in. 2001; de la Fuente i in. 2006; Dantas-Torres 2008; Cardoso i in. 2010). Materiał genetyczny (DNA) A. platys wykazano w organizmach kleszczy Riphicephalus sanguineus, Dermacentor auratus oraz Ixodes persulcatus, co może sugerować udział tych pajęczaków w transmisji choroby (Simpson i in. 1991; Hisashi i in. 2000, 2003). Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyna droga jej przenoszenia. Stosunkowo często do zakażenia riketsjami dochodzi po transfuzji krwi zawierającej płytki opadnięte tymi patogenami (Harrus i in. 1997b).

Patogeneza

A. platys jest patogenem wewnątrzkomórkowym, który atakuje płytki krwi. Okres inkubacji choroby wynosi od 8 do 15 dni. Do wnętrza trombocytów riketsje wnikają na drodze endocytozy. Tu przechodzą podziały, formując we wnętr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.