Analiza chodu, subiektywne i obiektywne metody oceny w praktyce klinicznej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Analiza chodu, subiektywne i obiektywne metody oceny w praktyce klinicznej

Analiza chodu jest cennym i powszechnie stosowanym w praktyce lekarsko-weterynaryjnej narzędziem diagnostycznym. Prawidłowy chód zależy od prawidłowego współdziałania układów mięśniowo-szkieletowego i nerwowego. Nowoczesne metody analizy chodu umożliwiają obiektywną ocenę wielu kinetycznych i kinematycznych parametrów chodu. Pokazują rzeczywisty obraz patologii oraz zmian zachodzących w procesie leczenia.

Choroby narządu ruchu są często spotykanymi problemami u naszych czworonożnych pacjentów, których typowym objawem jest występowanie kulawizny. Ocena sposobu poruszania się jest cennym narzędziem diagnostycznym, prawidłowy chód wymaga sprawnego systemu mięśniowo-szkieletowego oraz nerwowego i ich precyzyjnego współdziałania. Ocena chodu psa jest jednym z trudniejszych elementów diagnostyki ortopedycznej. Najczęściej w pracy klinicznej stosowana jest subiektywna ocena kinematyczna chodu, czyli obserwacja pacjenta i próba porównania do prawidłowego wzorca. Metoda ta jest subiektywną oceną, a jej wyniki uzależnione są od zdolności i doświadczenia klinicysty. Niestety brak jest jednoznacznych standardów w analizie chodu psa, dlatego też porównanie wyników badania wykonanego przez różnych lekarzy jest wyjątkowo trudne.

Definicja słownikowa terminu „chód” oznacza sposób poruszania się, jest to forma lokomocji polegająca na regularnym wykonywaniu pewnych sekwencji ruchów, której rezultatem jest przesunięcie ciała w przestrzeni. Każdy cykl składa się z fazy przenoszenia oraz fazy podporowej, w niektórych przypadkach występuje także faza lotu. Faza podporowa zaczyna się już w momencie pierwszego kontaktu kończyny z podłożem. Faza przenoszenia rozpoczyna się w momencie oderwania kończyny od podłoża i obejmuje całą sekwencję ruchu. Początkiem tej fazy jest moment, kiedy kończyna pozostawiana jest z tyłu, następnie siła mięśni przenosi kończynę do przodu, następnie kończyna znów zostaje z tyłu, aby dotknąć podłoża (16, 17).

Analiza chodu oparta na metodach obserw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.