Algorytmy – sposoby postępowania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Algorytmy – sposoby postępowania

Diagnostyka laboratoryjna psów i kotów
fot. archiwum Wyd. Galaktyka

Fragment pochodzi z książki: Diagnostyka laboratoryjna psów i kotów, Schwendenwein I., Moritz A., Wydawnictwo Galaktyka, 2021.

Termin „algorytm” wywodzi się od zniekształconego nazwiska matematyka Abu Dscha’far Muhammada ibn Musa al-Chwarizmi, który w swoim dziele o obliczeniach liczbami indyjskimi pokazał systematyczne sposoby rozwiązywania problemów matematycznych. Były to pierwsze algorytmy. Algorytmy są niezbędne w informatyce, ponieważ komputery wykorzystują je do przetwarzania informacji. W naukach medycznych algorytmy są używane jako pomoc w nauczaniu i uczeniu się, powinny więc ilustrować systematyczne, oparte na dowodach wyjaśnienie problemów klinicznych.

My, lekarze weterynarii, znamy wiele ugruntowanych procedur terapeutycznych, które z chęcią także byśmy stosowali – dla większości z nas uzdrowienie jest głównym celem. Aby wyleczenie było możliwe, a skutki uboczne dla pacjenta jak najmniejsze, niezbędne jest prawidłowe rozpoznanie.

Niech nić Ariadny nie stanie się pułapką: jeszcze nigdy możliwości diagnostyczne nie były tak zróżnicowane jak dziś. W coraz krótszych odstępach czasu udostępniane są nowe testy, urządzenia i metody badań, które zgodnie z danymi producenta są szybsze i lepsze niż te tradycyjne. Labirynt diagnostyczny jest ciągle rozbudowywany. Algorytmy mogą być pomocne jak nić Ariadny. Ale jak wszyscy wiemy, nici – nawet jeśli są nićmi przewodnimi – mogą czasem stać się pułapkami. Jeśli algorytm nie rozwiąże problemu lub jeśli terapia się nie powiedzie, trzeba mieć odwagę, aby powtórzyć od początku proces diagnostyczny. Wymaga to refleksji i niekonwencjonalnego myślenia. Pomocna jest przy tym staranna dokumentacja już przeprowadzonych działań diagnostycznych i terapeutycznych.

W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że prezentowane algorytmy koncentrują się na najczęstszych problemach klinicznych i odpowiadających im możliwościach diagnostyki laboratoryjnej, i dlatego nie obejmują całego spektrum procedur diagnostycznych oraz chorób. Jeśli jednocześnie występuje kilka schorzeń, to dokładność algorytmów również jest ograniczona.

Diagnostyka laboratoryjna psów i kotów

Znajdź swoją kategorię

2773 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy