Alergia pokarmowa u psów i kotów: zasady rozpoznawania i leczenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Alergia pokarmowa u psów i kotów: zasady rozpoznawania i leczenia

Alergia pokarmowa (AP) należy do najpowszechniejszych problemów dermatologicznych u psów i kotów. Zgodnie z opublikowanymi wynikami badań dotyczącymi częstości występowania problemu, traktuje się ją jako drugą lub trzecią (po atopowym zapaleniu skóry (AZS) i ewentualnie alergicznym pchlim zapaleniu skóry) alergiczną chorobę skóry. Jej przypadki dotyczą około 1 do 5% wszystkich chorób skóry i aż 23% przypadków niesezonowych chorób alergicznych u psów.

U kotów stanowią natomiast niecałe 6% przypadków zwierząt z problemami dermatologicznymi. Badania dotyczące częstości występowania chorób skóry były prowadzone również w Polsce. Zgodnie z ich wynikami, alergia pokarmowa stanowi 19,6% przypadków dermatologicznych u psów i 31,1% chorób skóry u kotów. U młodych psów alergia pokarmowa w wieku poniżej jednego roku jest powszechniejsza nawet niż uczulenia na alergeny środowiskowe (czyli atopowe zapalnie skóry sensu stricto) (29).

Rodzaje negatywnych reakcji na pokarm

W celu usystematyzowania należy stwierdzić, że w odniesieniu do negatywnych reakcji na pokarm istnieją dwa rodzaje tych problemów: o podłożu immunologicznym i bez takich uwarunkowań (1).

Alergia pokarmowa

Negatywne reakcje na pokarm o podłożu immunologicznym to alergia pokarmowa, której w główniej mierze jest poświęcony niniejszy artykuł. W rozwoju choroby bierze udział kilka mechanizmów immunologicznych. Alergia pokarmowa może być zależna od nadwrażliwości typu natychmiastowego związanej z przeciwciałami IgE oraz może być niezależna od nadwrażliwości związanej z przeciwciałami – wówczas w mechanizmie jej rozwoju bierze udział nadwrażliwość opóźniona (typu IV).

Najlepiej poznana oraz najczęściej występująca postać alergii pokarmowej jest związana z nadwrażliwością typu natychmiastowego. W takim przypadku do rozwoju objawów dochodzi względnie szybko, już po kilku minutach do kilku godzin po spożyciu pokarmu. Poza nadwrażliwością typu IV uważa się, że również nadwrażliwość typu III (związa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.