Aktualne zasady klinicznego i laboratoryjnego rozpoznawania atopowego zapalenia skóry i alergii pokarmowej u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aktualne zasady klinicznego i laboratoryjnego rozpoznawania atopowego zapalenia skóry i alergii pokarmowej u psów

Testy alergiczne

Jak już wcześniej wspomniano, rozpoznanie atopowego zapalenia skóry jest rozpoznaniem klinicznym i powinno się zawsze opierać na wywiadzie i badaniu klinicznym (kryteria diagnostyczne wg Clauda Favrota). Testy alergiczne powinny być wykonywane wyłącznie w celu identyfikacji alergenów, które są przyczyną objawów klinicznych, w celu ich unikania (jeżeli jest to możliwe) lub w celu przeprowadzenia immunoterapii swoistej (odczulanie, ASIT). Dlatego wyniki testów alergicznych powinny zawsze być interpretowane w połączeniu z objawami klinicznymi oraz wywiadem i historią choroby. Podawanie glikokortykoidów ma wpływ na wyniki testów alergicznych – należy spodziewać się wyników fałszywie ujemnych.

Testy śródskórne są uznawane za bardzo miarodajne w diagnozowaniu czynnika uczulającego. Jednak by wykonać alergiczne testy śródskórne, lekarz weterynarii – dermatolog – musi zakupić odpowiednie zestawy alergenów oraz mieć duże doświadczenie w praktycznym przeprowadzaniu testów alergicznych oraz w ich interpretacji. Testy śródskórne należy wykonać na skórze klinicznie zdrowej, dlatego jeżeli mamy do czynienia z dermatozami wikłającymi, należy je (czasami znacznie) odsunąć w czasie. Dobrą alternatywą do testów śródskórnych dla lekarzy klinicystów są alergiczne testy serologiczne.

W laboratorium LABOKLIN w diagnostyce alergologicznej u psów i kotów używane są testy serologiczne firmy Heska®, które są oparte na najnowszej technologii Fcε-receptora. Większość dermatologów weterynaryjnych w Europie i Stanach Zjednoczonych stosuje ten rodzaj testów ze względu na wiele korzyści i ich bardzo dobrą korelację z wynikami testów alergicznych. Największa innowacja tego testu polega na zastosowaniu rekombinowanych łańcuchów alfa przeciwko wysoce swoistym receptorom komórek tucznych, do wykrywania alergenowo swoistych IgE w surowicy psów i kotów. Inne dostępne testy polegają na zastosowaniu wyłącznie przeciwciał poliklonalnych, w ich wypadku notuje się duży procent...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.