Aktualne spojrzenie na leczenie przewlekłej niewydolności nerek u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aktualne spojrzenie na leczenie przewlekłej niewydolności nerek u kotów

Przewlekła niewydolność nerek (PNN) to jedna z najczęściej występujących chorób u kotów w starszym wieku (4), która dotyczy ok. 50% populacji i polega na osłabieniu funkcji i struktury anatomicznej nerek utrzymujących się przez minimum 3 miesiące (4, 12). PNN może rozwinąć się praktycznie z każdej choroby powodującej postępowe i nieodwracalne uszkodzenie nerek. Przyczyny PNN są różnorodne i możemy je podzielić na wrodzone i nabyte. Do pierwszych zaliczamy: wielotorbielowatość nerek kotów perskich, amyloidozę kotów abisyńskich, orientalnych i syjamskich oraz młodzieńczą dysplazję nerek. Do nabytych, które wtórnie wywołują PNN, należą: kamienie górnych dróg moczowych, hyperthyroidyzm, infekcje bakteryjne i wirusowe, leki nefrotoksyczne, zatrucia i złej jakości dieta (12).

Ze względu na pojawianie się objawów w zaawansowanych stadiach choroby zwykle jest ona diagnozowana późno. Do objawów klinicznych należą: apatia, brak apetytu, wymioty, poliuria, polidypsja, spadek masy ciała (4). Czynnikiem mającym wpływ na przeżywalność chorych zwierząt jest kondycja fizyczna, dlatego ważne jest pokrycie ich zapotrzebowania kalorycznego.

Tab. 1. Stadia niewydolności nerek u kotów

Zasady klasyfikacji i diagnostyki przewlekłej niewydolności nerek u kotów

Postępowanie przy PNN u kotów ma na celu: ustalenie przyczyny pierwotnej i wdrożenie odpowiedniego leczenia (1). Ze względu na postępowy charakter choroby leczenie polega głównie na wspomaganiu pracy nerek poprzez farmakoterapię i dietoterapię oraz wykonywaniu badań monitoringowych mających na celu kontrolowanie rozwoju powikłań (anemia, obniżone stężenie K i podwyższone stężenie P) (1). Praktycznie to, w jaki sposób będziemy prowadzić pacjenta, uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby.

W klasyfikacji IRIS (International Renal Interest Society) wyróżnia się 4 stadia choroby:

I – PNN bez azotemii (stężenie kreatyniny < 1,6 mg/dl),II – PNN z łagodną azotemią (stężenie kreatyniny 1,6-2,8 mg/dl),III – ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.