Aktualne informacje na temat patogenezy, rozpoznawania i leczenia atopowego zapalenia skóry. Co nowego wiemy o atopii u psów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aktualne informacje na temat patogenezy, rozpoznawania i leczenia atopowego zapalenia skóry. Co nowego wiemy o atopii u psów?

W dwóch ostatnich numerach „Weterynarii w Praktyce” (nr 4/2015 i 5/2015) przybliżyliśmy Czytelnikom informacje dotyczące atopowego zapalenia skóry u kotów. W obecnym numerze chcemy zaznajomić Czytelników z aktualnymi poglądami na temat tej choroby u psów. Problemowi atopii Autorzy poświęcili wydaną w roku 2011 nakładem Wydawnictwa Elamed książkę Wygrać z atopią, czas jednak nie stoi w miejscu i od momentu wydania publikacji pojawiły się nowe informacje dotyczące choroby. Niniejszy tekst jest w pewnym sensie uzupełnieniem wspominanej książki, chociaż przybliża Czytelnikom nie znającym tej pozycji również pewne fakty w niej zawarte. Elementy, które w czasie wydania książki nie były jeszcze publikowane, to przede wszystkim nowe systemy oceny nasilenia zmian z zastosowaniem zarówno oceny klinicznej, jak i metod instrumentalnych oraz leczenia z zastosowaniem inhibitorów kinazy Janusa. Uważny Czytelnik dostrzeże również pewne zmiany w poglądach związanych z wzajemnymi relacjami pomiędzy atopowym zapaleniem skóry a alergią pokarmową.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która skupia uwagę wielu dermatologów na całym świecie. Ze zrozumiałych względów zainteresowanie problemem nie jest przypadkowe, a wynika z faktu, że jest to najczęściej występująca choroba alergiczna skóry u tego gatunku; szacuje się, że około 10% całej populacji psów cierpi na nią (33). Ostatnio przeprowadzone w Polsce badania epidemiologiczne dowiodły, że problem ten stanowi ponad 28% przypadków wszystkich chorób skóry u tego gatunku (26). Tak powszechne występowanie choroby jest motorem do prowadzenia licznych badań.

Badania dotyczące tego problemu są prowadzone przez liczne ośrodki na całym świecie, patogeneza choroby w dalszym ciągu nie jest w pełni poznana i zrozumiała, a wraz z pojawianiem się odpowiedzi powstają ciągle nowe pytania. W ciągu roku ukazuje się wiele prac dotyczących tego zagadnienia, niektóre z nich potrafią niemal fundamentalnie zmienić pogląd na chorobę. W niniejszym t...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.