Intensywnie i praktycznie we Wrocławiu, czyli nasze innowacyjne warsztaty endoskopowe! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Intensywnie i praktycznie we Wrocławiu, czyli nasze innowacyjne warsztaty endoskopowe!

10-osobowa grupa lekarzy weterynarii z całej Polski uczestniczyła w dwudniowym szkoleniu poświęconym tematyce endoskopii. Były to pierwsze tego typu warsztaty, które odbyły się w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

 

Organizatorami warsztatów byli redakcja „Weterynarii w Praktyce”, Wydział Medycyny Weterynaryjnej UP we Wrocławiu oraz firma SIMEDU Sp. o.o. – 30-letnie doświadczenie w wykonywaniu badań endoskopowych u psów i kotów, poparte badaniami naukowymi w tej dziedzinie, tysiącami przeprowadzonych endoskopii oraz uznaniem naszego wrocławskiego ośrodka endoskopii, jako referencyjnego w Polsce, zobowiązuje, aby dzielić się wiedzą i umiejętnościami, zarówno ze studentami na kierunku weterynaria, jak i praktykującymi lekarzami weterynarii. Taka jest bowiem misja nauczyciela akademickiego – mówił prof. dr hab. dr h.c. Krzysztof Kubiak, pomysłodawca i koordynator merytoryczny warsztatów.

Warto wspomnieć, że badanie endoskopowe jest metodą diagnostyczną szybko rozwijającą się w medycynie weterynaryjnej małych zwierząt i polega na ocenie wnętrza narządów. Dzięki endoskopii możliwe jest określenie rodzaju zmian, ich zasięgu oraz precyzyjne pobranie materiału biologicznego do innych badań, takich jak: badanie histopatologiczne, badanie cytologiczne czy badanie mikrobiologiczne. Dodatkowo endoskopia, oprócz charakteru diagnostycznego, może mieć również charakter terapeutyczny, np. w przypadku usuwania ciał obcych z przewodu pokarmowego lub układu oddechowego.

Zespół doświadczonych lekarzy weterynarii w składzie: dr n. wet. Jolanta Spużak, dr. hab. Marcin Jankowski – prof. uczelni, dr hab. Kamila Glińska-Suchocka – prof. uczelni, kierowany przez prof. Krzysztofa Kubiaka, omówił tematy związane ze wskazaniami do badania endoskopowego przewodu pokarmowego i układu oddechowego psów i kotów, sprzęt endoskopowy wykorzystywany do badań oraz zasady ich wykonywania. W ramach szkolenia odbyły się również zajęcia praktyczne na symulatorach firmy SIMEDU. Nauka na symulatorach dorównuje tradycyjnej edukacji klinicznej w zakresie nabywania umiejętności praktycznych, bez narażania pacjentów na ryzyko, a lekarzy weterynarii na stres. David Gaweł, przedstawiciel firmy SIMEDU, twierdzi, że branża symulacji od samego początku skupia się głównie na medycynie człowieka. Jednak w ostatnich latach coraz bardziej skłania się również ku medycynie weterynaryjnej. I choć same symulatory są obecnie wciąż wzorowane na anatomii człowieka, to nie przeszkadza to jednak w ćwiczeniach praktycznych w wykonywaniu niemal identycznych, w obu przypadkach, procedur endoskopowych w przewodzie pokarmowym oraz układzie oddechowym. – Zaprezentowane na warsztatach symulatory Bronch Mentor Express oraz GI Mentor Express marki Simbionix idealnie się do tego sprawdzają, a symulacja medyczna z roku na rok staje się coraz bardziej otwarta na weterynarię, co bardzo nas cieszy. Dowodem na to niech będą chociażby testowane obecnie urządzenia LapSim Vet symulujące wirtualną rzeczywistość podczas laparoskopowej owariektomii u psów. Już nie możemy doczekać się wprowadzenia ich na polski rynek – powiedział David Gaweł.

Innowacyjną formę szkolenia docenili także uczestnicy warsztatów: – Marzył mi się wirtualny świat medycyny, gdzie można ćwiczyć na pacjentach, jednocześnie nie sprawiając im bólu ani cierpienia. I ten czas nastał w czasie warsztatów z endoskopii. Realizm ukazany na monitorach komputerowych był wspaniały, można było ćwiczyć technikę do woli, a wraz z zespołem prowadzących przenosiliśmy się w świat iluzji, jednocześnie podnosząc swoje kwalifikacje – to wypowiedź jednego z uczestników spotkania, lek. wet. Marcina Dąbrowskiego z Warszawy.

Nie był to odosobniony głos: – Opinie uczestników szkolenia, które usłyszeliśmy, wysoko oceniające zarówno jego poziom merytoryczny, jak i praktyczny, są dla nas bardzo ważne i zachęcają do kontynuowania pomysłu – dodał prof. Krzysztof Kubiak. Podczas kuluarowych rozmów powstała także idea utworzenia roboczej grupy endoskopistów weterynaryjnych. – Warto podnieść poprzeczkę i pomyśleć o zaawansowanych formach warsztatów. Jest to kolejne wyznawanie dla nas na najbliższą przyszłość. Dodam, że tego też oczekują ci, którzy wzięli udział w szkoleniu, a to najbardziej motywuje… – podsumowuje prof. Kubiak.

Monika Cukiernik

Serdeczne podziękowania dla Pana dra inż. Przemysława Tymkowa – Dyrektora Centrum Zasobów i Wsparcia Dydaktyki, oraz dr inż. Anity Ogły i mgr Anny Kałuża-Handke z Sekcji Kształcenia Ustawicznego i Organizacji Szkoleń Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

 

Parterami wydarzenia byli:

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.