36. Światowa Konferencja Behawiorystyczna w Chicago - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

36. Światowa Konferencja Behawiorystyczna w Chicago

W dniach 23-27 lipca 2019 r. na Uniwersytecie Illinois w Chicago odbywa się 36. Światowa Konferencja Behawiorystyczna organizowana przez Światowe Stowarzyszenie Behawioryzmu Zwierząt ANIMAL BEHAVIOR SOCIETY oraz Międzynarodową Organizacje Etologiczną zrzeszającą naukowców z całego świata zajmujących się badaniami zachowania zwierząt na naszej planecie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 5 tysięcy uczestników z wszystkich kontynentów.

Spieszę donieść o pewnym bardzo ciekawym wydarzeniu z naukowego świata weterynaryjnego specjalizującego się, w szeroko pojętym badaniu zachowań zwierząt na ziemi.
Miałem zaszczyt uczestniczyć w największym w historii wydarzeniu naukowym behawioryzmu zwierząt na świecie i prowadzić warsztaty. Podczas których prezentowałem wpływ jaki na relacje ze zwierzętami mają emocje ludzkie towarzyszące wzajemnym kontaktom człowiek-zwierzę. Jednocześnie wskazując drogi poprawy naszych zachowań wobec psów.

Podczas intensywnego tygodnia 500 naukowców z 56 krajów świata przedstawiało skoordynowane badania w obrębie różnorodności gatunków żywych organizmów na ziemi. Poruszali się oni w tematyce zmian w zachowaniu zwierząt wymuszonych wpływem człowieka na środowiska, w których żyją zwierzęta. Jedynymi prelegentami z Europy wschodniej byli prof. nadzw. dr hab. Michał Dzięcioł w Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Remigiusz Cichoń lekarz weterynarii z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, Przychodnia Weterynaryjna DOG ze Skarżyska-Kamiennej.

Konferencja miała na celu przedstawienie zmian dokonanych działalnością człowieka na ziemi. Powodującą konieczność modyfikacji zachowania żywych organizmów zamieszkujących wspólnie z nami naszą planetę. Wskazano, że u wielu gatunków zmiana zachowania w zmienionym środowisku jest dla nich śmiertelna, a dla innych powodująca nadmierne ekspansje środowiskowe. Kolejnych natomiast dostosowuje do nadmiernej wygody środowiskowej prowadzącej do zanikania naturalnych, charakterystycznych gatunkowo zachowań ukształtowanych przez ewolucję.

36. Światowa Konferencja Behawiorystyczna wskazywała drogi postępowania patrząc daleko w przyszłość życia na ziemi oraz nakreśliła kierunki dalszych, skoordynowanych badań.

Pozdrawiam serdecznie,
lek. wet. Remigiusz Cichoń
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
Kierownik Zespołu Naukowego
Studiów Podyplomowych „Psychologia Zwierząt”

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.