Wykorzystanie metod biotechniki w poprawie zarządzania rozrodem świń - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wykorzystanie metod biotechniki w poprawie zarządzania rozrodem świń

Stymulacja owulacji u świń

Przyczyną problemów z owulacją i w konsekwencji z rują u niektórych loch i loszek są, poza wspomnianymi powyżej, nieodpowiednie warunki środowiskowe – zbyt wysoka lub za niska temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywają lochy oraz, co bardzo ważne, mała ilość światła (1, 15).

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu w omawianym aspekcie technik biotechnicznych, pod uwagę należy wziąć tzw. biologiczne metody stymulacji owulacji. Polegają one na wykorzystaniu niektórych czynników środowiska zewnętrznego, które wpływają na funkcje płciowe organizmu. Korzystny udział ma w tym zakresie poprawa żywienia zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Przydatne w omawianym zakresie jest suplementowanie paszy odpowiednią dawką witamin takich jak: A+ D3+ E oraz selenem.

Dobre efekty stymulacyjne osiąga się przez poddanie samic działaniu krótkotrwałego stresu. Transport świń, zmiana kojców czy też ich przegrupowanie indukuje wystąpienie objawów rui u znacznego odsetka loszek i loch w ciągu około 5-7 dni po takim zabiegu.

Mając na uwadze problem prawidłowego oświetlenia w sektorze inseminacji, zwierzęta reprodukcyjne winny mieć 12-16 godzin światła dziennie, natężenie światła powinno wynosić 250 luksów.

W przypadku nieskuteczności lub niemożliwości zastosowania opisanych powyżej metod żywieniowo-organizacyjnych zasadne jest wykorzystanie preparatów hormonalnych zawierających gonadotropiny FSH i LH lub naturalne analogi tych gonadotropin, odpowiednio – PMSG (gonadotropina zawarta w surowicy krwi źrebnych klaczy) i hCG (gonadotropina zawarta w moczu ciężarnych kobiet) (8). Wykazano, że podawanie samicom odpowiedniej kombinacji gonadotropin wpływa na rozwój pęcherzyków i czas owulacji (9).

Wprowadzenie do sterowania rozrodem wspomnianych preparatów jest dopuszczalne dopiero wtedy, gdy wybrane samice osiągnęły dojrzałość rozpłodową oraz są właściwie żywione i utrzymywane. Należy wykluczyć ze stosowania preparaty hormonalne ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2816 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy