Antybiotykoterapia u świń – repetytorium. Zasady antybiotykoterapii oraz charakterystyka penicylin i cefalosporyn

Antybiotykoterapia u świń – repetytorium. Zasady antybiotykoterapii oraz charakterystyka penicylin i cefalosporyn

Benzylopenicylina benzatynowa (debecylina)

Jest to penicylina bardzo wolno wchłaniająca się z miejsca podania, co warunkuje jej długie działanie, jednakże jej stężenie w surowicy jest zazwyczaj niskie. Ze względu na to nie jest wskazane rozpoczynanie od niej leczenia groźnych infekcji. Zwiększenie dawki może prowadzić jedynie do wydłużenia jej działania, nie wpływa natomiast na stężenie.

W weterynarii często wykorzystywane jest połączenie benzylopenicyliny prokainowej z benzatynową. Takie preparaty są wskazane u świń w terapii zakażeń układu oddechowego, układu moczowego, zakażeń stawów, różycy, enterotoksemii. Antybiotyki te mogą być z reguły stosowane w czasie ciąży i laktacji, chyba że producent preparatu zaznaczy inaczej.

Amoksycylina jest penicyliną półsyntetyczną o szerokim spektrum działania. Jest oporna na środowisko kwaśne, dość dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. W niewielkim stopniu jest wiązana z białkami, co wpływa korzystnie na jej dystrybucję do tkanek, zwłaszcza układu oddechowego. Wykazuje szczególne powinowactwo do tkanki płucnej. Wysokie stężenie osiąga także w wątrobie i nerkach. Jest wydalana w formie niezmienionej, z moczem i żółcią – podlega krążeniu jelitowo-wątrobowemu.

U świń amoksycylina szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Cechuje się zmienną biodostępnością, wynosząca od 33 do 66%. Dość wysokie u świń wartości objętości dystrybucji (powyżej 0,6 L/kg) wskazują, że amoksycylina jest dystrybuowana również w płynach wewnątrzkomórkowych.

Skuteczność amoksycyliny w dużej mierze zależy od czasu jej działania i wymaga utrzymywania w osoczu krwi i tkankach stężenia przewyższającego wartości uznane za MIC dla drobnoustrojów, przez niemal cały okres kuracji. Amoksycylina często jest stosowana w połączeniu z inhibitorem β-laktamaz – kwasem klawulanowym. Takie połączenie powoduje znaczne rozszerzenie spektrum przeciwbakteryjnego działania amoksycyliny, także w odniesieniu do bakterii produkujących β-laktamazy.

W...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy