Antybiotykoterapia u świń – repetytorium. Zasady antybiotykoterapii oraz charakterystyka penicylin i cefalosporyn

Antybiotykoterapia u świń – repetytorium. Zasady antybiotykoterapii oraz charakterystyka penicylin i cefalosporyn

Penicyliny

Mechanizm działania przeciwbakteryjnego penicylin polega na hamowaniu wbudowywania kwasu N-acetylomuraminowego do ściany komórkowej bakterii, głównie przez blokowanie PBP (Penicillin Binding Protein). W ten sposób ściana bakterii staje się niepełnowartościowa, a drobnoustrój ulega zniszczeniu w następstwie lizy. Zakres działania przeciwbakteryjnego penicylin jest zależny przede wszystkim od podstawnika przy grupie amidowej. Pozbawione ściany komórkowej drobnoustroje (Mycoplasma, Chlamydia, Legionella) z natury nie są wrażliwe na antybiotyki z grupy penicylin.

Zalety penicylin to: działanie bakteriobójcze, dość dobre przenikanie tkankowe i niska toksyczność. Do wad możemy zaliczyć szybką ich eliminację z ustroju, wrażliwość na β-laktamazy oraz dość częste działania niepożądane, z których najpoważniejsze to reakcje z nadwrażliwości: pokrzywka, choroba posurowicza, wstrząs anafilaktyczny. Niektóre półsyntetyczne penicyliny wykazują oporność na β-laktamazy (np. metycylina, kloksacylina).

Ważnym efektem modyfikacji chemicznej penicylin jest rozszerzenie spektrum działania także na bakterie Gram-ujemne. Tak rozszerzonym spektrum cechują się np. ampicylina i amoksycylina. Wzrost aktywności przeciwko bakteriom Gram-ujemnym wiąże się niestety z osłabieniem aktywności wobec bakterii Gram-dodatnich.

Penicyliny nie powinny być stosowane razem z tetracyklinami oraz cefalosporynami. Ze względu na synergistyczne działanie można je natomiast stosować łącznie z aminoglikozydami.

Przegląd antybiotyków z grupy penicylin

Antybiotyki z tej grupy dzieli się na penicyliny naturalne i półsyntetyczne. Do penicylin naturalnych zaliczamy benzylopenicylinę (penicylina G, penicylina krystaliczna), benzylopenicylinę prokainową, benzylopenicylinę benzatynową (debecylina) oraz fenoksymetylopenicylinę (v-cylina). Do penicylin półsyntetycznych należą: oporne na penicylinazy (β-laktamazy) penicyliny izoksazolinowe (oksacylina, kloksacylina), a także metycylina. Pozo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy