Stop mastitom! Program poprawy jakości mleka w gospodarstwie rodzinnym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop mastitom! Program poprawy jakości mleka w gospodarstwie rodzinnym

Ilość klinicznych zapaleń w roku 2015 wynosiła średnio 7%, a w sierpniu br. już tylko 5 przypadków zapaleń, co obecnie stanowi 3% stada. W czasie rozpoczęcia naszej współpracy na 145 krów dojonych około 36 miało LKS powyżej 300 tys., co stanowiło 18%. W tym 8 krów miało LKS powyżej 1 mln (5,48%). Obecnie na 164 dojone krowy 14 ma LKS powyżej 300 tys. (8,53%), z tego 4 „milionerki”, co stanowi 2,43%. Jest to na pewno związane z eliminowaniem krów przewlekle chorych i trudno leczących się, ale przede wszystkim z dużo bardziej skuteczną terapią (tab. 2).

Tab. 2. Wzrost LKS w okresie po porodzie

Oprócz spadku liczby komórek somatycznych zaobserwowano coś, co było szczególnie ważne dla właściciela – znaczny spadek klinicznych przypadków zapaleń wymienia w laktacji.

Wnioski

Kompleksowy program poprawy jakości mleka wprowadzony na przedstawionej w artykule fermie trwa od maja 2015 roku. W ciągu 2,5 roku obserwujemy znaczną poprawę zdrowotności wymion i jakości mleka. Obniżenie liczby zapaleń i średniej LKS w stadzie zminimalizowało ryzyko obniżenia klasy mleka i strat z tym związanych. Obecnie gospodarstwo jest w trakcie przekształceń (m.in. zmiana hali udojowej na roboty udojowe). Wyżej wprowadzone zmiany dzięki utrzymywaniu zaleconych procedur nie spowodowały spadku jakości mleka. Właściciel ceni sobie również to, że dój przebiega sprawniej. Mniej jest krów leczonych i mniejsze ryzyko wydojenia mleka z antybiotykiem. Wdrożenie programu pozwoliło na wyraźny spadek zużycia antybiotyków i racjonalne ich stosowanie, co w obecnych czasach walki z antybiotykoopornością jest szczególnie ważne. Naciski konsumentów oczekujących zdrowej żywności powinny mobilizować nas, lekarzy weterynarii, do szukania skutecznych rozwiązań i propagowania jakości mleka wśród hodowców bydła mlecznego. Opisany w niniejszym artykule kompleksowy program poprawy jakości mleka wraz z zasuszaniem ćwiartkowym może być do tego dobrym przykładem.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy