Obecne możliwości terapii poporodowego zapalenia macicy u krów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Obecne możliwości terapii poporodowego zapalenia macicy u krów

Antybiotyki

W przypadku występowania tylko objawów miejscowych niektórzy autorzy zalecają podawanie wyłącznie lokalnie gotowych preparatów zawierających antybiotyki, w postaci wlewów domacicznych dobieranych na podstawie wyniku badania bakteriologicznego i antybiogramu. Takie postępowanie jest jednak z kilku powodów negowane przez wielu naukowców. Po pierwsze, z racji mieszanego zakażenia często nie ma gotowych preparatów, które wykazują skuteczne działanie przeciwko wszystkim izolowanym patogenom, Po drugie, podanie kilkudziesięciu mililitrów preparatu do macicy, która jest nieosiągalna rektalnie, w małym stopniu gwarantuje osiągnięcie stężenia terapeutycznego w całej macicy. Po trzecie, z racji stanu zapalnego endometrium oraz różnej farmakokinetyki antybiotyków podanie domaciczne nie zapewnia dotarcia substancji aktywnych do głębszych tkanek macicy, w których znajdują się i rozwijają drobnoustroje. W takiej sytuacji zalecana jest terapia antybiotykowa ogólna.

Przez wiele lat antybiotykiem z wyboru do podawania ogólnego w leczeniu metritis był ceftiofur – cefalosporyna trzeciej generacji, ponieważ zgodnie z badaniami ma odpowiednie spektrum działania oraz osiąga stężenie terapeutyczne w tkankach ściany macicy, brodawkach macicznych oraz w wydzielinie znajdującej się wewnątrz narządu (1). Czas trwania terapii powinien wynosić od 5 do 7 dni, gdyż krótszy okres podawania jest niewystarczający do ustąpienia objawów. Należy zaznaczyć, że podawanie wyłącznie antybiotyku w części przypadków nie prowadziło do obniżenia temperatury wewnętrznej, natomiast u większości przy badaniu kontrolnym 7-10 dni później stwierdzano:

zmniejszoną macicę osiągalną w badaniu rektalnym,brak cuchnącego, brunatnego wypływu lub zmniejszony ropny wypływ.

Podanie antybiotyku powinno nastąpić jak najwcześniej po stwierdzeniu choroby, dowiedziono zaś, że stosowanie ceftiofuru przed pojawieniem się objawów w celu zapobiegnięciu rozwojowi choroby nie przyniosło pozytywnych wyników...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy