Nowe możliwości badania stada loch w kierunku PRRSV - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowe możliwości badania stada loch w kierunku PRRSV

Wczesne wykrycie „sygnału wybuchu PRRS” umożliwia wcześniejsze zlecenie badań diagnostycznych i po potwierdzeniu obecności PRRSV, wczesne rozpoczęcie zwalczania, co chroni stado przed rozprzestrzenieniem się zakażenia. Nawet ujemny wynik badania laboratoryjnego w kierunku PRRSV w przypadku stwierdzenia odchylenia od normy wskaźnika produkcji wiązanego zwykle z PRRSV, ma dużą wartość ponieważ pozwala na skupienie się na poszukiwaniu innych czynników, najczęściej niezakaźnych, przyczyniających się do wystąpienia objawów sugerujących PRRS.

Czas do powrotu tygodniowej liczby ronień, liczby martwo urodzonych prosiąt i śmiertelności przed odsadzeniem do średnich wartości sprzed wybuchu wahał się w szerokim zakresie. Powrót liczby ronień do normy trwał od 5 do 11,25 tygodni, a liczby martwo urodzonych prosiąt − od 7 do 30 tygodni od wybuchu. 

W podsumowaniu należy podkreślić, że obecnie dostępnych jest wiele procedur pozwalających na dokładne i wczesne rozpoznawanie PRRS w dużych stadach loch oraz monitorowanie stad w trakcie programu zwalczania choroby. Obecnie proponowane metody umożliwiają monitorowanie dużych populacji stosunkowo niskim kosztem. Metodą z wyboru jest PCR. Wszystkie procedury wymagają jednak systematycznego postępowania w długim okresie czasu. Sporadyczne badanie jakiejkolwiek liczby dowolnych próbek ze stada podejrzewanego o PRRS lub w trakcie programu zwalczania, nie ma większego znaczenia praktycznego.

W najlepszym razie wynik informuje o aktualnej sytuacji, a nie o kierunku jej rozwoju, co ma największą wagę. Podobnie jest z oceną wyników produkcji i ich zależnością od PRRS. Fermy posiadające komputerowe systemy dokumentacji wyników produkcji posiadają jednocześnie dobre narzędzie wczesnej diagnostyki klinicznej PRRS. O ile dokumentacja jest prowadzona rzetelnie i regularnie analizowana. Za tym powinno iść również wykonywanie badań laboratoryjnych, które mogą potwierdzić, że określone sygnały z sektorów rozrodu są związane z PRRS...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy