Niedokrwistość z niedoboru żelaza u prosiąt – postępowanie w praktyce - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niedokrwistość z niedoboru żelaza u prosiąt – postępowanie w praktyce

Objawy kliniczne niedokrwistości

Występowanie objawów niedokrwistości zależy od czasu trwania niedoboru tego pierwiastka oraz stopnia niedoboru. Ze względu na udział żelaza w tlenowym metabolizmie komórek objawy kliniczne mogą pojawiać się już na etapie utajonego niedoboru żelaza. Pierwsze objawy anemii u nowo narodzonych prosiąt pojawiają się wcześnie – w pierwszym tygodniu ich życia. Stężenie hemoglobiny we krwi, jeden z najbardziej miarodajnych wskaźników anemii, waha się u prosiąt z niedokrwistością od 4 do 9 g/dL.Charakterystycznymi objawami niedokrwistości są:

brak apetytu,szorstkie owłosienie i nastroszenie sierści,pomarszczona, sucha skóra,bladość błon śluzowych,przyspieszone tętno i oddech,ogólne zmęczenie i senność,apatia zwierząt (zwieszanie głowy, niechęć do ruchu).

Obserwuje się także obrzęki podskórne. Najbardziej podatne na niedobory żelaza są zwłaszcza najszybciej rosnące prosięta, które mogą padać w wyniku niedotlenienia. U prosiąt z anemią stwierdza się ponadto obniżenie liczby krwinek białych, obniżoną zdolność do syntezy przeciwciał oraz większą podatność na infekcje.

Profilaktyka anemii noworodków

Zagadnienie niedokrwistości niedoborowej świń jest powszechnie znane od dziesięcioleci. W badaniach przeprowadzonych już w 1950 r. wykazano, że 200 mg dekstranu żelaza podanego domięśniowo może być wystarczające do utrzymania stężenia hemoglobiny na fizjologicznym poziomie aż do momentu odsadzenia (wtedy był to wiek ok. 6-8 tyg.). Podobne badania wykonano także 20 lat później w związku ze znacznym skróceniem czasu utrzymywania prosiąt przy matce (do ok. 4 tygodni) i ponownie potwierdzono skuteczność terapeutyczną podobnej dawki dekstranu żelaza oraz konieczność jego suplementacji mimo wcześniejszego przechodzenia na pokarm inny niż mleko matki.

O konieczności podawania preparatów żelazowych prosiętom wiedzą od dawna dobrzy hodowcy świń. Niemniej jednak wciąż istnieje znaczna grupa właścicieli gospodarstw drobnotowarowych, którz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy