Martwica kory mózgowej – stary ale nadal aktualny problem w intensywnym chowie bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Martwica kory mózgowej – stary ale nadal aktualny problem w intensywnym chowie bydła

Za metabolicznym związkiem CCN z kwasicą żwacza przemawiają m.in.: częste występowanie zaburzeń nerwowych u bydła opasowego, obniżenie zawartości witaminy B1 w moczu przy zatruciu kwasem mlekowym, reprodukowanie CCN za pomocą dożwaczowej infuzji łatwo rozpuszczalnych węglowodanów oraz obecność tiaminaz i drobnoustrojów produkujących te enzymy w treści żwacza zwierząt żywionych dawkami bogato energetycznymi, powodującymi zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B1 (Niemczuk, 2002; Kondracki i wsp., 1996).

Ostatnio zwraca się również uwagę na jeszcze inne potencjalne przyczyny martwicy kory mózgowej, jak udział dużych dawek siarki w żywieniu zwierząt oraz obecność innych toksycznych związków związanych z zatruciem ołowiem, gazem z gnojowicy czy też solą kamienną (nadmiar sodu) przy niedostatecznej, w tym ostatnim przypadku, podaży wody (Pandher, 2000). Zaburzenie może być spowodowane również przez karmienie mieszankami zawierającymi wysoki poziom niektórych związków siarczanu amonu, stosowanych jako dieta zakwaszająca, oraz długotrwałe, doustne podawanie wysokich dawek kokcydiostatyku amprolium, a w niektórych przypadkach stan ten mogą inicjować również pewne antybiotyki i inne leki przeciwpasożytnicze (lewamizol, tiabendazol) (Radostis i wsp., 2007).

Wracając jednak do podstawowej przyczyny choroby, tj. niedoboru witaminy B1 (tiaminy), należy pamiętać, że jest ona niezbędnym składnikiem diety z racji jej istotnego udziału w prawidłowych procesach przemiany materii i czynności układu nerwowego. Tiamina (aneuryna) wchodzi w skład transketolaz, które odgrywają ważną rolę w przemianie energii w mózgu i sercu. Dlatego też jej niedobór odbija się niekorzystnie w pierwszej kolejności na aktywności metabolicznej astrocytów mózgu, prowadząc do ich patologicznego obrzmienia, a w przypadku neuronów – do ich następowej martwicy.

Patogeneza martwicy kory mózgowej łączy się bezpośrednio z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów i białek. We krwi chorych zwierząt gromadz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy