Przyczynowo w ochwacie, czyli nowe narzędzia farmakologiczne w walce z hiperinsulinemią

Przyczynowo w ochwacie, czyli nowe narzędzia farmakologiczne w walce z hiperinsulinemią

Farmakologia dotychczas

Obecnie nie istnieją zarejestrowane leki w terapii hiperinsulinemii u koni, chociaż w leczeniu EMS uzasadnione jest stosowanie zarówno metforminy, jak i lewotyroksyny (5).

Metformina, lek przeciwglikemiczny szeroko stosowany w medycynie ludzkiej do leczenia cukrzycy i poprawy wrażliwości na insulinę, wykazuje skuteczność w obniżaniu stężenia insuliny również u koni, jednak efekt ten maleje z czasem, a niektórzy pacjenci w ogóle go nie wykazują (7). Ze względu na rekomendowaną przez Equine Pharmacology dawkę, wynoszącą 30 mg/kg m.c., podawaną dwukrotnie w ciągu dnia, niewielką gramaturę dostępnych na polskim rynku tabletek i regularne odmawianie przyjmowania leku przez konie, terapia z użyciem metforminy ma ograniczone zastosowanie. Warto również zaznaczyć, że rozmaite publikacje oceniają stopień wchłaniania substancji z przewodu pokarmowego konia na zaledwie 4-7% (w porównaniu do 40-60% u ludzi), a okres półtrwania na zaledwie 30 minut (w porównaniu do 6 godzin u ludzi) (11).

Lewotyroksyna, syntetyczny hormon tarczycy, zwiększa podstawowe tempo metabolizmu, powodując zarówno utratę masy ciała, jak i zmniejszając stężenie insuliny oraz podwajając wrażliwość tkanek na jej działanie. Chociaż substancja w rekomendowanej dawce doustnej 0,1 mg/kg m.c., jednokrotnie w ciągu dnia jest dobrze tolerowana przez konie nawet przy długotrwałym stosowaniu, podobnie jak w przypadku metforminy istotne ograniczenie stanowi niewielka gramatura dostępnych w sprzedaży tabletek. Sama objętość leku przeznaczona do przyjęcia przez konia jest problematyczna do podania, ponadto koszty terapii dla większości właścicieli są nieosiągalne (11).

Ryc. 2a. Wysoki stopień w skali oceny kondycji ciała i obecność nadoczodołowych poduszek tłuszczowych zostały niezależnie powiązane z większym prawdopodobieństwem wystąpienia niebezpiecznie wysokiego, poposiłkowego poziomu insuliny. Już sama obecność wypukłych poduszek tłuszczowych, zgodnie z badaniami, wiąże si...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy